Dolandırıcıların Yeni Taktiği

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Binance borsasına hack saldırısı düzenlendi ve 40 milyon Dolarlık Bitcoin çalındı. Hackerler hakkında hemen işlem başlatan Binance yetkilileri kullanıcılarına da an be an açıklamalar yapmaya devam etmekte. Ancak bilgisayar korsanlarının izlerini kaybettirmek için Bitcoin’leri çok küçük oranlar ile piyasaya sürdükleri öğrenildi. Tabi kaynak Binance’ye düzenlenen saldırının takibini yapan Blockchain şirketi Coinfirm.

Yapılan açıklama sonrasında, saldırıyı takip eden 12. Saat sonrasında  saat 14.00 sularında 7.16 milyon Dolarlık Bitcoin Hackerler tarafından yeni adreslere dağıtıldı. Yine aynı gün, saat 16.00 sularında 1227 milyon Dolarlık Bitcoin Yine farklı adreslere gönderildi. Bunun bir çeşit iz kaybettirme amacıyla yapıldığı açıkça yorumlanan bilgiler arasında.

Ünlü analist Amy Castor da konuya dair açıklamalarda bulundu. Castor yaptığı açıklamada bu taktiğin hackerlerin izlerini kaybettirmek için yaptığını vurguladı. Üstelik hackerlerin Bitcoin’leri daha küçük parçalara bölmek sureti ile dağıttığını da vurguladı. Bunun bir çeşit kara para aklama yöntemi olduğunu da sözlerine ekledi. Binance yatırımcıları ise tedirgin.