Facebook’a Bitcoin Mektubu

Facebook’un Bitcoin’e olan pozitif yaklaşımı ABD Senatosu Bankacılık Komitesini harekete geçirdi. Komite Facebook kurucusu Zuckemberg’e bir mektup yazdı ve Bitcoin hakkında bilgi talep etti. Anlaşılacağı üzere Bankacılık Komitesi Facebook’un kripto paralara karşı yaklaşımını tehlikeli buluyor ve bu konu hakkında endişeleniyor. Özellikle de Facebook veri toplama raporlarının hassasiyeti Komitenin araştırdığı konulardan.

Aslında komitenin asıl endişesi Facebook’u üyeleri hakkında ne denli finansal bilgilere sahip olduğu. Örneğin banka ve finansal kuruluşlar tarafından Facebook bünyesine aktarılan bilgilerin ne denli gizlilik içerdiği cevaplanması gereken sorulardan biri. Tabi sosyal medya devinin Adil Kredi Raporlama Yasası’nı ihlal edip etmediği de soru işareti. Komite tüm bu sorulara ilişkin yanıtı yazdığı mektupta istiyor.

Facebook’un kendi kripto parasını oluşturmaya hazırlandığı bilinen bir gerçek. Ancak adının Libra olmasının beklendiği bu Kripto paraya ilişkin çok az şey biliniyor. Hatta sosyal medya devi hu kripto para için geniş bir ekip kurmaya da başladı. Bu ekibe alınacak çalışanlar için ekip araştırması da yapılıyor. Dolayısıyla komite başta olmak üzere pek çok platform Facebook’un piyasaya sürmeye hazırlandığı bu Kripto paraya dair merak içinde.