Kaçak Kripto Para Madenciliği Yapanlara Darbe

Çin’in kripto paralara karşı duruşu net. Ülke yönetimi bu paraların asla yasadışı yollardan üretilmesini ya da kullanılmasını istemiyor. Bunun örneği de geçtiğimiz günlerde yaşandı. Çin polisi yasadışı yollardan kripto para madenciliği yapan tam 22 kişiyi gözaltına aldı. Gerekçe ise bu kişilerin 3 milyon Dolarlık enerji kaybına yol açmış olması.

Geçtiğimiz günlerde Çin polisi 9 farklı noktaya operasyon düzenledi. Düzenleme operasyonda fabrikalarsa yasadışı kripto madenciliği yapan  ve yüksek enerji kaybına yol açan 22 kişi tutuklandı. Onların tutuklanmalarına ise yerel bir elektrik şirketi neden oldu. İddiaya göre elektrik şirketi yüksek enerji kaybının farkına varmış ve soruşturma için polise başvuru yapmıştı.

Elektrik şirketinin verdiği ifadeye göre her madenci 25 ile 50 kilovat arası enerji tüketiyordu. Dolayısıyla bu suçlular şirketi 20 milyon Çin Yuanı kadar zarara uğratmıştı. Ucuz enerji gideri nedeniyle Çin’de oldukça fazla Bitcoin üretiliyor olsa da bu sirketin uğramış olduğu zarar nedeni ile suçlular cezalandırılacak.