Türkiye Kendi Dijital Parasını Mı Oluşturuyor?

2019 ile 2023 yıllarını kapsayacak kalkınma planı Merkez Bankası gündemine oturdu. 11. Kalkınma planı pek çok mali analiz ve veriyi kapsıyor. Merkez Bankası Blockchain tabanlı bir dijital parayı da bu gündeme taşıdı. Bu hamle de Türkiye kendi dijital parasını mi oluşturacak haberlerini gündeme getirdi.

Haber NTV ekranlarından yayımlandı. Habere göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gündemine dijital para girişimini taşıdı. Ancak haber konuya dair başka bir ayrıntı paylaşmadı. Paranın 4 yıl içerisinde kripto para piyasasına sürüleceği de paylaşılan diğer bilgiler arasında. Söz konusu para Blockchain tabanlı olacak. Haberin piyasalarda boğa etkisi yaratması beklenenler arasında.

11. Kalkınma Planı ülke ekonomimiz için oldukça büyük gelişmeler içeriyor. Herkesin gözü kulağı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın alacağı aksiyonlarda. Tabi kripto para haberi de bu kalkınma planının oldukça yenilikçi ve umut vaat eden bir yapıda olduğunu gösteriyor. Konuya dair herhangi bir yetkiliden henüz açıklama gelmiş değil. Ancak paranın Blockchain tabanlı olması tüm dünyada kullanılabilirliğini artıracak.