Bitcoin 57 Bin Dolar Seviyesinde Kripto Piyasası Fed Kararını Bekliyor!

Bitcoin Salı günü geç saatlerde 60.000 dolarlık desteğin altına inerek son 24 saatte %8’den fazla düşüş yaşadı. Bu düşüş, daha geniş kripto piyasasının da gerilemesine neden oldu; Ethereum ve diğer altcoinler de düştü. Finansal piyasalar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin faiz oranı kararı ve bugün ilerleyen saatlerde yapılacak basın toplantısı öncesinde riskten kaçınma eğilimiyle baskı altındaydı.

Bitcoin, Kasım 2022’den bu yana en kötü ayını kaydederek Şubat ayının sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi ve Çarşamba günü Avrupa sabahı 57.000 dolar civarında işlem gördü. CoinDesk verilerine göre Bitcoin, Salı günü geç saatlerde 60.000 dolarlık desteğin altına inerek son 24 saat içinde yaklaşık %7,5 değer kaybetti. CoinDesk 20 Endeksi (CD20) ile ölçülen daha geniş kripto piyasası ise düşüşün bir kısmını toparlamadan önce neredeyse %9 oranında kayıp yaşadı.

Kripto para birimleri, ABD’deki stagflasyon endişeleri ve Federal Rezerv’in faiz indirimi beklentilerinin azalmasıyla birlikte yavaş büyüme ve yapışkan enflasyon göstergelerinin etkisi altında, daha geniş finansal piyasalardaki riskten kaçınma eğilimini takip ediyor. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bugün ilerleyen saatlerde faiz oranı kararını açıklaması bekleniyor.

Ether (ETH) %8’den fazla değer kaybederek 3.000 doların altına inerken, diğer büyük altcoinler arasında düşüşe öncülük eden dogecoin (DOGE) %11’lik bir düşüş yaşadı. Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) ise her ikisi de yaklaşık %7 oranında değer kaybetti.

Bitcoin Nisan ayında düşüş yaşayarak Ağustos ayından bu yana ilk aylık kaybını geri getirdi. %16’lık bu düşüş, kripto borsası FTX’in Kasım 2022’den bu yana en kötü düşüşünü yaşadığı döneme denk geldi.

Bitcoin, 60 bin doların altına düştü - Ekonomim