Ethereum’un Bitcoin’i Geride Bırakması Bekleniyor !

K33 Research analistleri, spot ETH ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin Ethereum üzerinde o kadar olumlu bir etki yaratabileceğini, ETF’ler piyasaya sürüldükten haftalar sonra Bitcoin’i geride bırakabileceğini öngörüyor.

ABD’de beklenen spot Ether (ETH) ETF’lerinin lansmanı, özellikle K33 Research analistlerinin ETH’nin Bitcoin’e karşı performansını artırabileceğini tahmin etmesinden sonra kripto topluluğunda bir karışıklığa neden oluyor. Bir Ethereum balinasının Kraken’e yaptığı 7.000 ETH’lik büyük transfer de piyasada çok fazla spekülasyona neden oldu. Bu arada, Ethereum Vakfı yakın zamanda bir güvenlik ihlali yaşadı ve e-postası hacklenerek kimlik avı e-postaları gönderildi. Token lansman platformu Pump.fun da dün ünlü temalı meme coin’lerindeki artışla günlük gelirde Ethereum’u geçti.

ABD’de spot Ether (ETH) borsa yatırım fonlarının (ETF) beklenen lansmanının altcoin’in performansı üzerinde o kadar etkileyici bir etki yaratması bekleniyor ki K33 Research, ETH’nin piyasaya sürüldükten sonraki haftalarda Bitcoin’i geride bırakabileceğine inanıyor. Analistler Vetle Lunde ve David Zimmerman, bu ETF’lerin ETH’nin fiyatı için büyük bir fırsat olacağına ikna olmuş durumdalar. Bitcoin ise bu hafta iflas etmiş borsa Mt. Gox’un alacaklılarına 8,5 milyar doların iade edilmesi nedeniyle potansiyel bir satış baskısıyla karşı karşıya.

Geçtiğimiz yıl boyunca ETH, bu yıl Bitcoin borsada işlem gören ürünlere akan 14 milyar doların üzerindeki para sayesinde Bitcoin karşısında sürekli olarak düşük performans gösterdi. Analistler, ETF lansmanından sonra ETH’nin başlangıçta tökezleyeceğini öngörürken, bu fonlara daha sonra gelen girişlerin ETH’nin fiyatını büyük ihtimalle artıracağına inanıyorlar. Lunde ayrıca ETF’lerin yaz boyunca ETH’nin göreceli gücü için güçlü bir katalizör görevi görebileceğini belirtti ve hatta mevcut ETH/BTC fiyatlarını sabırlı yatırımcılar için bir fırsat olarak nitelendirdi. Lunde ve Zimmerman, ETH için oldukça iyimser bir görünüme sahipler ve ETF lansmanından sonraki beş ayda ETH’nin dolaşımdaki arzının %0,75-1’ine eşdeğer net girişler öngörüyorlar. Ancak, piyasanın hala pozisyonlarıyla tam olarak uyumlu olması gerektiğini kabul ediyorlar çünkü Ether vadeli işlemleri Bitcoin vadeli işlemlerine kıyasla indirimli işlem görüyor ve ETH/BTC oranı yakın zamanda 0,055 BTC’ye ulaştı.

ETH’nin değeri son bir yılda Bitcoin’e kıyasla düşüş gösterse de 24 Mayıs’ta 0,045 BTC’ye kadar gerilese de, SEC’in beklenmedik bir şekilde Ether ETF’lerini onaylamasının ardından analistler şaşırdı ve ETH/BTC oranı 0,055 BTC’ye yükseldi.

Analistler ayrıca Ether vadeli işlemlerinin açık pozisyonunun hala güçlü olduğunu ve bunun birçok yatırımcının ETF lansmanına kadar ETH’nin fiyat hareketlerini öngörerek yoğun bir şekilde kaldıraç kullandığına işaret edebileceğini belirtti. İlgili bir gelişmede, 2015’te Ethereum ICO’suna 254.900 ETH satın alarak katılan bir Ethereum balinası, 209 gün boyunca hareketsiz kaldıktan sonra yakın zamanda Kraken borsasına 7.000 ETH transfer etti. Yaklaşık 139 milyon dolar ETH tutan bu balina, en başarılı ETH yatırımcıları arasında yer alıyor. Balina, varlıklarını ETH başına sadece 0,311 dolarlık bir ICO fiyatından satın aldı. Doğal olarak, balinanın yaklaşık 24,28 milyon dolar değerindeki 7.000 ETH’lik son transferi, özellikle uzun süreli hareketsizlik göz önüne alındığında, çok fazla ilgi çekti.

Bu tür balina hareketleri kripto topluluğunda sıklıkla spekülasyona ve endişeye yol açar çünkü borsalara yapılan büyük transferler bazen büyük satış dalgalarına öncülük edebilir ve bu da varlığın fiyatında aşağı yönlü baskı yaratabilir. Öte yandan borsalara yapılan büyük transferler için staking, borç verme veya diğer yatırımlar için varlıkları kaldıraçlama gibi daha zararsız stratejik nedenler de vardır. Balina ETH’sini şimdi satmaya karar verirse, bu bir risk azaltma stratejisinin parçası olabilir.

Bu balinada olduğu gibi, uzun vadeli yatırımcılar piyasa duyarlılığını ve fiyat eğilimlerini etkileyecek büyük hamleler yapmadan önce uzun süre hareketsiz kalabilirler.

Ethereum ETF'leri Konusundaki Algı Negatife Döndü! ETH Fiyatı Nasıl  Etkilenecek? - Bitcoin Sistemi