Fed Başkanı Faiz İndirimlerinin Devam Edeceğini Öngörüyor!


Federal Reserve Guvernörü Michelle Bowman, 2024 yılında Fed’in faiz oranlarını indirmesini beklemediğini açıkladı. Bowman, bu beklentisini, yılın ilk birkaç ayındaki ısrarcı enflasyonun devam etmesi nedeniyle faiz indirimini “uygun” bulmamasıyla gerekçelendirdi. Bowman’ın bu yorumları, Teksas’ta düzenlenen bir etkinlikte bankacılara yaptığı konuşmanın ardından verdiği bir röportajda geldi. Ayrıca, politika yapıcılarını, Fed’in %2’lik enflasyon hedefine “dikkatli ve bilinçli” bir şekilde ilerlemeye çağırdı.

Bu arada, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in 2024 sonundan önce faiz indirimine devam edebileceğine inanıyor, ancak bu konuda kesin bir zaman çerçevesi belirtmedi. Bostic ayrıca gelecekte enflasyonun nasıl bir seyir izleyeceğine dair emin olmadığını ifade etti. Firmanın fiyatlandırma gücünün sınırında veya sınırına yakın olduğunu düşünen Bostic, ücret artışının salgın öncesi seviyelere döndüğünü belirtti. Ayrıca, Fed’in %2’lik enflasyon hedefine ulaşamamasına rağmen enflasyondaki iyimser düşüşün devam edeceğini öngördü.

Bostic, olası faiz indirimlerinin boyutundan ziyade zamanlamasına odaklandı. İstihdam artışının yavaşlaması gerektiğini vurgulayan Bostic, Fed’in %2’lik enflasyon hedefiyle tutarlı olması için istihdamda artışın hızının düşmesi gerektiğini belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nden (FOMC) gelen sinyaller, hayal kırıklığı yaratan ilk çeyrek enflasyon verileri nedeniyle para politikasında bir gevşeme için gecikmenin yaklaştığını gösteriyor. Fed Başkanı Jerome Powell’a göre, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar federal fon oranı hedef aralığını düşürmenin uygun olmayacağı düşünülüyor.

Fed faizi sabit tuttu - Son Dakika Haberleri