İngiltere Finansal Davranış Kurumu (FCA) 18 Kripto Para Şirketini Mercek Altına Aldı

Birleşik Krallık’ın finans denetleme ve kontrol şirketi olan Finansal Davranış Kurumu(FCA) 18 adet kripto para şirketini soruşturmaya başladı. Şirketin son zamanlarda yaptığı çalışmalarla ve kripto para şirketlerini araştırmalarıyla gündeme oturduğunu biliyoruz. FCA ayrıca kripto para sektöründe faaliyet göstermekte olan ve tehlikeli sıfatında bulunan tüm şirketleri gözden geçirme kararı aldı.

FCAİ 12 Kasım tarihinden bu yana tam 67 farklı kripto para şirketini mercek altına aldı. Buna ek olarak soruşturma başlattığı şirketler ile gerekli bilgileri verdi. 67 şirketin içerisinde yer alan 49 şirketin tamamen güvenilir olduğu ve 39 tanesinin ise yatırımcılar için riskli ve son derece tehlikeli olduğunun sonucunu bildirdi, yatırımcıları bu konuda şiddetle uyardı.

İngiltere’de Kripto Para Tehlikesi

Şirketin verdiği demeçlere göre, İngiltere’de gerçekleşmekte olan Coin hareketliliğinin devam edeceği ve yeni şirketlerin ortaya çıkabileceği ve bu şirketlerin neredeyse %40’ının riskli olacağıdır. FCA bu konuda araştırmalarına devam ediyor ve mercek altına aldığı şirket sayısını günden güne arttırıyor. İngiltere’deki yetkililer Kripto para sektörünün ülkeye katkı vereceğini düşünürken, FCA gibi şirketler Kripto para borsasının ülke için tehlike arz ettiğinin sinyallerini sürekli veriyor.

Ayrıca geçtiğimiz günler içerisinde FCA yetkililerinden olan Christopher Woolard, bu konu hakkında detaylı açıklamalar yapmıştı ve vatandaşlar için Kripto para borsasının zararlı olabileceğini iletmişti. Fakat ülke yetkililerinin olumsuz bir tutumumu olmamasına ek olarak, Kripto Para Borsa’sını ülke sınırları içerisinde tutmaktan gayet memnun oldukları görülüyor.