Nijerya Fintech’leri Kripto Kullanıcılarına Hesap Blokajlarıyla Baskı Yapıyor!


Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) kripto para birimlerine karşı tutumu, son yıllarda tutarsız bir seyir izlemişti ve bu durum, 2021’de kripto hesaplarının açılmasını kolaylaştırmaya yönelik alınan bir kararla çelişiyor.

Bazı Nijeryalı fintech platformları, ya kullanıcılarını kripto işlemlerinden uzak durmaları konusunda uyardı ya da ülkenin kripto para birimini düzenleme çabaları nedeniyle ağır yaptırımlarla karşı karşıya kaldılar.

Moniepoint, PalmPay ve Paga gibi Nijeryalı fintech firmaları, müşterilerine kripto işlemlerini kolaylaştırmaları durumunda hesaplarının bloke edileceğini bildirdi. Bu durum, CBN’nin, Moniepoint dahil bazı yeni bankalara yeni müşteri kazandırma talimatını durdurmasının ardından geldi.

Moniepoint, 2 Mayıs 2024 tarihli bir bildiride, “CBN düzenlemeleri gereği, kripto veya diğer sanal varlık işlemlerine katılan herkesin hesabını kapatacağız ve ayrıntılarını ilgili makamlarla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Bu bildirim, Nijerya Merkez Bankası’nın 2021’deki kripto yasağını kaldırma kararının tersine çevrildiğini gösteriyor. Aralık 2023’te yayınlanan bir CBN genelgesinde, finansal kurumlara hesap açılışını kolaylaştırma ve kripto varlık işlemleriyle uğraşan firmalar için aracılık yapma talimatı verilmişti. Aynı genelge, bankaların ve diğer finansal kuruluşların kripto para birimi hizmet sağlayıcıları için hesap işletmesini kısıtlayan önceki genelgelerin yerine geçtiğini de belirtti.

PalmPay müşterisi olan bir kullanıcı, hesabının dondurulduğunu ve sadece kripto para işlemlerinden kaçınmasını zorunlu kılan bir anlaşma imzalaması durumunda dondurulmayacağını ifade etti. Paga da müşterilerine CBN tarafından lisanslandığını ve tüm CBN düzenlemelerine uymaya kararlı olduğunu belirten bir e-posta gönderdi.

CBN daha önce, tüm bankaların ve finansal kurumların kripto para borsalarıyla işlem yapan kişi veya kuruluşları tanımlamasını ve bu tür hesapların altı ay süreyle kısıtlanmasını sağlamasını gerektiren bir direktif yayınlamıştı.

Cointelegraph, gelişmeyle ilgili yorum almak için Moniepoint’e ulaşmaya çalıştı ancak yayına hazırlandığı tarihte bir yanıt alamadı.

Nijerya, Kripto Sektörünü Düzenlemek İçin Kayıt Ücretlerini Beş Katına  Çıkarıyor - Son Dakika