Apple Bir Gecede Bitcoin’in Piyasa Değeri Kadar Düşüş Yaşadı

Dünya’nın teknoloji devi Apple’ın hisseleri dün borsaların başlangıç yapmasıyla beraber yaklaşık %10 oranında bir değer kaybı yaşadı. Apple’da meydana gelen bu sert düşüş, şirketin piyasa değerinin yaklaşık olarak 75 Milyar dolarına tekabül ediyor. Ayrıca en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in piyasa değerinin de 67 Milyar olduğunu düşünecek olursak eğer, Apple’dan bir gecede silinmiş olan miktarın, netliği göz önüne çıkıyor. Bitcoin’in piyasa değeri kadar değer, bir gecede yok oldu.

Apple’ın Hisseleri Neden Düşüyor?

Apple’ın hisselerinde meydana gelmiş olan düşüş, CEO Tim Cook’un yatırımcılarına göndermiş olduğu mektupta 89 ile 93 milyar dolar olarak netliğe kavuşan 2019 mali yılının ilk çeyreği için gelir beklentisinin 84 milyar dolara düşürüldüğünü bildirmesinin devamında geldi. Bu sebepten dolayı herkesin aklında soru işaretleri belirdi.

Cook buna ek olarak mektubunda farklı detaylara yer verdi ve Çin’deki ekonomik yavaşlamanın büyüklüğünü tahmin edemediklerini iletti. Ayrıca iPhone, Mac ve iPad modellerindeki satışın yüksek oranda azalma gösterdiğini söyledi. Çin, Tayvan ve Hong Kong’da akıllı telefon satışlarında oluşan büyük daralma, şirketi çok büyük şekilde etkiledi. Biliyoruz ki Apple, gelirinin %20’lik bir bölümünü buralardan elde ediyor.

20 Yıl Sonra Aynı Durum

Apple’ın satış tahminlerini yenilemesi en son 20 yıl önce meydana gelmişti. 20 yıldır böyle bir durumun olmaması, yatırımcıları büyük oranda korkuttu ve küresel ekonomik büyümeye yönelik kaygıların boy göstermesine sebebiyet verdi. Şirket, bu tahminin tutması durumunda, geçtiğimiz yıla göre %5 oranında değer kaybı gösterecek. Öte yandan Apple’ın gelir tahminlerinde düşüş göstermesi ve beraberinde gelen azalma Avrupa ve Asya borsalarını da çok büyük şekilde etkiledi.

Çin’den Apple Ürünlerine Yasak Geldi !

Çin’deki Fuzhou yargısının aldığı ortak karara göre, Apple’ın birçok modelinin artık ülke genelinde yasaklandığının bilgisi gelmişti. Bu modellerin iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X olduğu söylenmişti. Bu modellerde gelen yasağın nedeni araştırılırken, cevaplar kısa sürede geldi. Yasağın nedeni ise bu modellerde kullanılan iki patentin Qualcomm’a ait olarak üretilmesiydi.