Avrupa Merkez Bankası Bitcoin Propagandası Yaptı

Avrupa Merkez Bankası kullanmakta olduğu resmi Twitter hesabından paylaştığı bir gönderide ister istemez, Bitcoin propagandası yaptı. Kripto paralar konusunda farkındalığı arttırmak, aslında merkez bankalarının istediği son şey oluyor. Bu durum aslında, Merkez bankasının genel olarak para yaratabileceği bildirmesinin ardından meydana geldi. Kripto para topluluğu da, dolandırıcılık suçlamalarıyla alakalı olarak hızlı bir yanıt verdi.

Twitter üzerinden yapılan “Ecb’ye soru yönelt” etkinliğinde bir kullanıcı “Parasal genişleme için kaynakları nasıl yaratıyorsunuz?” sorusunu sordu ve bankanın cevabı şu şekilde oldu. “Bir merkez bankası olarak varlık satın almak için para yaratma durumu söz konusu olabilir.”

Parasal genişleme genel olarak merkez bankalarının, ticari bankalar ya da özel kurumlardan finansal işlem satın alması sonucunda para arzına destek veren bir yaklaşım olarak dikkat çekiyor. ECB, 2015 senesinde başlattığı para genişletme işlemlerini 2018 yılının sonlarında bitirdi. Bu süre boyunca merkez bankası 2.6 trilyon euro, yani 3 trilyon dolar civarında harcama yaptığı söyleniyor. Reuters’a göre bu bankanın dakikada harcadığı tutar hesaplandığı zaman 7.600 Euro olarak karşımıza çıkıyor.