BAE-Suudi Arabistan Aber’i Kullanmaya Hazır

Suudi Arabistan Para Otoritesi ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası para beraber ortaklaşa oluşturdukları kripto sistemleri ve ödeme sistemleri noktasında isminin Aber olduğu açıklandı. Ülkelerin bankalarının beraber gerçekleştirdiği ortak açıklamalarında Aber’in kullanımı potansiyel olarak iki ülkenin de sınırlı sayıda bankalar tarafından özel olarak kullanılacaktır. Dağıtılan muhasebe teknolojilerinin sayesinde kullanılan finansal yerleşimlerle beraber sınırlı kalacağı da belirtildi.

İki ülke daha önceden yapmış olduğu açıklamalarında sınır ötesi ödemeler sırasında ortak bir şekilde ödeme sistemlerini çıkaracağını duyurdu. Bu sırada birimin adıyla beraber ilk dolaşım kapsamını hakkında yapılmakta olan ilk resmi yayın olarak görülmektedir. Bankalar ise para birimlerinin ortaya çıkarılmasında farklı amaçların da hedeflendiğini ortaya atmaktadır.

Bankaların bu noktada yapmış olduğu açıklamalara baktığımız zaman para birimlerinin deneme süreçlerinde dair bir bilginin söz konusu olmadığını görebiliyoruz. Fakat başlangıç evresinde teknik yönlerde neler olacağı evresinde de söylentiler devam etmektedir. Yapılmış olan duyuruda bütün bunlara ek olarak herhangi bir teknik sorun ortaya çıkmadığı gelecekte söz konusu kullanımlar için yasal ve ekonomik gerekliliklerin de göz önünde tutulacağının bilgisi verilmiştir.

İki ülkede ikili ihraçların yapılacağı sırada ulusal işlemler ve havale işlemleriyle ilişkili olarak ulusal merkez sistemlerinin bugüne kadar gelmiş olduğumuz süreç içerisinde bizlere kanıtlamıştır. Bu şekilde yapılan uluslararası havale işlemlerinin daha iyi bir seviyeye gelmesi de bekleniyor. Bu işlemlerde çok önemlidir.