Beklenen Bitcoin ETF’si Geri Çekildi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun dün ulaştırmış olduğu bir habere göre dünya genelinde en büyük vadeli işlem piyasalarının arasında bulunan CBOE kripto para dünyası tarafından merakla beklenen ve çok uzun süredir netliğe kavuşmamış olan Bitcoin ETF başvurusunun geri çekildiğini belirtti. Bu yapılmış olan durum ise bildiriyle yayınlanmıştır.

Yapılan başvuru ilk etapta 2018 Haziran ayında yapıldı. Başvuruya ilişkin yapılmakta olan karar günümüze kadar SEC’in yaptığı inceleme adına sürekli şekilde erteleniyordu ve günümüze kadar açıklamasının yapılması beklendi. Aslında net kararın Şubat sonunda verilmesi bekleniyordu. Fakat yakın zamanda net bilgi daha geldi. Yaşanmış olan güncelleme sonucunda CBOE, VanEck SolidX tarafından yapılmış olan Bitcoin ETF başvurusunu geri çekmiş olduğunun duyurusunu yaptı.

Geçtiğimiz günlerde aktarılmakta olan bilgiye göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, aktif bir şekilde sekreter yardımcısı olarak çalışmış olan Eduardo Aleman, CBOE tarafından onaylanmış olduğu takdirde VanEck SolidX Bitcoin Trust tarafından hisselerinin listelenmesinin izin verilerek yapılması istenen kural değişikliği başvurusunun geri çekildiğini belirtti. Borsa geri çekme kararını 22 Ocak tarihinde verdi.

SEC’in yayımlamış olduğu belgede başvuruların neden dolayı geri çekilmiş olduğuna dair hiçbir belgenin paylaşımı yapılmadı. Bunlara ek olarak bazı hukukçularla beraber Amerika Birleşik Devletleri hükümetlerinin hala kapalı olduğunu SEC’de çalışan kişilerin kural değişikliğine bakmamasından dolayı redde sebebiyet verdiğini belirtti.