Bir Bitcoin Eft’si Daha İptal Oldu

Geçtiğimiz dönemler içerisinde gönderilen Bitcoin EFT’leri geri çekilmiş ve bu da sektör uzmanları tarafından farklı yorumlamalara sebebiyet vermişti. Şimdi ise Reality Shares tarafından Bitcoin vadeli işlemleri ile ilgili bir EFT daha geri çekildi. İlgili karar ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na sunulmasından birkaç gün sonra geldi. Salı günü SEC’ gönderilen bildirinin ardından, şirketin aldığı bir karar sonucunda bu EFT geri çekildi. Bunun devamında açıklama bekleyen yatırımcılara cevap kısa süre içerisinde geldi. Konuyla ilgili olarak Reality Shares avukatı bazı açıklamalarda bulundu.

‘’ Başvuruyu geri çektiğimiz doğru, evet geri çektik. Çünkü çalışanların da yaptığı yorumlara bakacak olursak 1940 Yatırım Şirketleri Kanunu’nda fon açmanın uygun olmadığı görülüyor.’’

EFT başvurusu CME ve CBOE borsaları üzerindeki Bitcoin vadeli işlem ürünlerine ek olarak devlet için borçlanma portföyüne de yatırımlar yapacaktı. Ayrıca Reality Shares EFT alım satım işlemlerine başladıktan sonra diğer Bitcoin vadeli işlem ürünlerine yatırım yapmak için kapıyı aralık bıraktı. Biliyoruz ki geçtiğimiz aylar içerisinde CBOE, VanEck ve SolidX iş birliği içerisinde hazırlanmış olan Bitcoin EFT başvurusu ABD hükümetinin kapalı olmasına bağlı olarak otomatik olarak iptal edileceğinden, geri çekilmişti. Şirket bununla beraber Ocak ayının sonunda yeni bir başvuru yapmıştı.