Bitcoin Eski Haline Göre Daha Merkezsiz

Dünyanın en büyük işlem hacimli kripto parası bitcoin hakkında, önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Kanada’da varlık gösteren bir şirket tarafından yapılan açıklama göre, Bitcoin zaman içerisinde değişim göstererek daha merkezsiz bir konuma geldi.

Kanada’da aktif olarak kripto para çalışmaları yapmasıyla bilinen Canaccord Genuity Group adlı bir şirket ünlü kripto para Bitcoin’in merkezsiz olduğunu ölçebilmek adına ağdaki hah oranının zaman içerisindeki dalgalanmalarını inceledi. Şirketin yapmış olduğu çalışma sonucunda elde ettiği verilere göre, Bitcoin ağının günümüzdeki durumu eskiye kıyasla çok daha merkezsiz konumda duruyor.

Şirketin yapmış olduğu araştırma detaylarına göre 2014 yılının ortalarında bakılan Bitcoin ağındaki hash oranının yaklaşık olarak %50’lik bir bölümü, GHash.IO adlı bir havuz tarafından yönetiliyordu. Bu da aynı zamanda olası bir saldırının olası olmasına, olanak veriyordu.

Maden havuzları kısmına detaylı olarak baktığımız zaman 2019 yılında görüyoruz ki hiçbir maden havuzu tek başına Bitcoin ağındaki has oranının %20’den fazlasını maalesef ki yönetemiyor. Ağdaki büyük beş maden havuzu %20 ve %10’luk bölümü kontrol ederken, büyük bir kısmı da %10’un altında kaldı.

Şirket aynı zamanda yapmış olduğu araştırma neticesinde, ortaya bazı raporları da sundu ve paylaşımlar yaptı. Bitcoin ağındaki değişimlerin olumlu olarak yorumlanması gerektiğini söyledi. Merkezsizlik ilkesiyle devam eden kripto paranın, zamanla buna bağlı kalarak çok daha iyi yerlere gelebileceğini aktardı.