Bitcoin Kullanım Alanlarının Analizi Chainalysis Tarafından Yapıldı

Blockhain izleme firması olan ve merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde olan Chainalysis yaptığı analiz ile Bitcoin kullanım alanları hakkında detaylı bilgiler verdi. Bu analize göre ise Bitcoin işlemlerinin sadece %1.3 oranı 2019 yılının ilk 4 aynında tüccarlar tarafından yapıldı. Bu düşük rakamı yorumlayan Bloomberg ise Bitcoin’in spekülatif bir finansal varlık olmasından kaynaklı olduğunu belirtti. Bitcoin’in fiyatında yükseliş devam ediyor olmasına rağmen bunun kullanılmıyor olmasın aslında bir yatırım aracı olarak görülmesi harcanması konusunda kişileri engellemekte.

Bu davranış şekli yani Bitcoin’in alınması ama harcanmıyor olması gelecekte Bitcoin’in normal paranın yerini alması hedefi ile örtüşmemekte. Bitcoin’in bu yönde değerlendirilmesi ise uzmanlar tarafından henüz alış veriş için bir taban oluşturmadığı olmakta.

Bitcoin işlemlerinin döviz tabanlı olarak yapılan işlemin yüzdesi ise Chainalysis tarafından 89.7 olarak tespit edildi ve bu durumda uzmanların görüşünü doğrular nitelikte. Bunun yanında pek büyük şirketin ödemelerini Bitcoin ile kabul etmeye başlaması ise bu kripto paranın günlük alış veriş için kullanımını arttıracağı düşünülmekte.