Bitcoin Ve Kripto Paralarda Bir Aldatmaca Var

Jordan Belfort, masum insanları aldatma deneyiminin kendisine sahtekârlık tespit etme yeteneği verdiğini iddia ederek, Bitcoin yatırımcılarını uyardı. Sözde “Wall Street’in Kurtları” geçtiğimiz günlerde CNBC belgeseli için röportajda yatırımcıları uyardı.

Yatırımcılar İçin İroni Ya Da Gerçek Endişe?

Belfort; ‘Ben bir dolandırıcıydım. Bilimi biliyorum ve bu tam olarak Bitcoin’e ne oluyor. Her şey çok aptalca, bu çocuklar beyin yıkandı.’ dedi.

Kripto Para Analizleri

Belfort’un yüzeysel iddiası, Bitcoin’in bir aldatmaca olduğunu ve potansiyel kurbanlar için bariz endişesinin, geçmişte kurnaz hisse senedi sahibi olan yatırımcılara hile yaptığını düşünerek biraz ironik olduğunu söylüyor. Kendisi ve ardından ortağı Daniel Porush, en az 34 şirkette hisse senetlerini manipüle ederek, yatırımcılara yüz milyonlarca dolar harcadıktan sonra 1999 yılında suçlu bulundu. Belfort’un hikayesi, Martin Scorsese’nin Belfort’un Leonardo DiCaprio’nun oynadığı “Wolf of Wall Street” filminde gösterildi.

Belfort: Bitcoin Ve Kripto Muhtemelen Yıl Boyunca Kaybolacak

Belfort, kripto para piyasalarının yıl boyunca kaybolacağını ve yatırımcılara önemli miktarda paraya mal olacağını tahmin ediyor. Bu benzeri görülmemiş bir iddiayı desteklemek için, Belfort, Bitcoin’in işleyişinin ticaret stoklarından daha kolay olduğunu belirterek, kendi piyasa manipülasyon deneyimini ele alıyor. Belfort, hisse senetlerini manipüle ederken, perspektif yatırımcıları aramak ve onları yatırım yapmaya ikna etmek için bir grup insanı işe almak zorunda kaldığını açıklıyor.

Artık insanlar karmaşık ticaret algoritmaları ve büyük alım satım emirleri kullanarak kripto pazarlarını belirli fiyatlarda kullanabilirler. Buna ek olarak, ICO’ların büyük çoğunluğu başarısız olduğu ya da sadece ilk aylarda ortadan kaybolduğu için ICO’lar da bir dolandırıcılık kaynağıydı.

Bitcoin taraftarları, fiyat manipülasyonu ne olursa olsun fayda sağlayacağını garanti eden merkeziyetçi doğa ve güvenlik protokollerine atıfta bulunacaklar, ancak Belfort, hükümetlerin “anonimlik” nedeniyle Bitcoin’i önleyebileceklerini iddia ediyor.

Vatandaşlarına çok kısıtlı özgürlükler sunan bazı ülkeler dışında, birçok hükümetin Bitcoin veya diğer şifrelemelerini yasaklamaya çalışmadıklarını netleştirmek önemlidir. Yakın zamanda ABD Hazine Bakanlığı, kripto para birimleri ve blok zincirleme teknolojisi için düzenleyici bir ortam öneren fintech raporunu yayınladı. Artan popülerlik, ABD gibi ülkelerin gerçekten de bitcoin veya kripto paralarını yasaklamayacağını ileri sürüyor.