Bitcoin Yatırımında Kayıplar Yaşandı

Bir süredir durgunluğunu koruyan Bitcoin son birkaç gündür beklenen yükselişi yakaladı. Ancak durgunluk döneminde elindeki Bitcoin’i açığa alan yatırımcılar bu yükseliş karşısında kayıp yaşadı. Aylar süren düşüş bazı yatırımcıları endişelendirmiş ve ellerindeki rezervi eritmelerine neden olmuştu. Tabi bu durum özellikle yüklü tutarlarda yatırım sahibi olanları büyük kayıplara sürükledi.

Kayıp yaştan kişileri şeffaf şekilde ortaya çıkaran BitMex oldu. Bu platformda yapılan bir araştırma gösteriyor ki Bitcoin fiyatı 10 bin dolara ulaştığında açık pozisyonların 65 Milyon dolarlık kısmi likidite hâline getirildi. Bu devasa rakam da kayıp yaşayanları açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Aslında bu durum Bitcoin yatırımcıları için sürpriz olmadı.

BitMex kaldıraç sistemini kullanan kripto para platformlarından biri. Özellikle de 100 kata varan kaldıraç oranları yatırımcıların hem yüksek kazanç elde etmesine, hem de çok büyük kayıplar yaşamasına yol açıyor. Dolayısıyla bu kayıpların temelinde yatan diğer bir sebep de kaldıraç sistemi. Geçtiğimiz hafta en büyük darbeyi kuşkusuz bu Bitcoin fiyatının düşeceğini düşünenler aldı.