Brezilya Devlet Başkanı Jail Borsanaro Bitcoin’i Bilmiyor

Geçtiğimiz günlerde bir röportajı yayınlanan Brezilya Devlet Başkanı Jail Borsanaro ilk kripto para olan Bitcoin’in ne olduğunu bilmediğini söyledi. Borsanaro’nun birkaç gün önce katıldığı SBT adlı bir programa katıldı. Bu programda kripto paralarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve bir kripto para projesinden söz etti.

Brezilya’daki yerli halkın kripto para kullanmayı öğrenmesi ve yatırım yapabilmesi amacıyla Ulusal Kızılderili Derneği (FUNAI)  ve Fedral Fluminense Üniversitesi (UFF) bir araya gelerek proje geliştirmeye başladı. Çalışmaları hala süren projenin değerinin ise 11 milyon doları aştığı düşünülüyor. Başlatılan bu projeye ise Brezilya’daki Kadı, Aile ve İnsan Hakları Bakanı Damares Alves karşı çıkıyor. Brezilya Devlet Başkanı Borsanaro’da onun gibi düşünüyor.

Röportajda geliştirilen projeden söz eden Devlet Başkanı ‘’ Kızılderililere Bitcoin kullanmayı öğretmek isteyen’’ bu projenin sonlandırılması gerektiğini söyledi. Bu yorumu yapmasının ardından da Borsanaro’ya Bitcoin hakkında bilgi sahibi olup olmadığı sorulduğunda ise verdiği yanıt oldukça dikkat çekiciydi. ‘’Bitcoin’in ne olduğunu bilmiyorum.’’