Cambridge Akademisyenleri Bitcoin Hırsızlığının Önüne Geçiyor

Cambridge Üniversitesindeki Mansoor Ahmed, Ilia Shumailor ve Rose Anderson gibi önemli ismler, kripto para hırsızlıklarıyla mücadele etmek adına sizlere rehber niteliğinde olan önerilerini sunuyorlar. Kripto para sektöründeki hırsızlık ve dolandırıcılıklar gün geçtikte artış gösteriyor. Şu ana kadar çalınan Bitcoin tutarları gün yüzüne çıkmasa da AMBCrypto gibi kaynaklara bakıldığı zaman 1 milyar değeri gibi yüksek bir rakam karşımıza çıkıyor.

Çalınan bu Bitcoinleri takip etmek ve bulmak kolay olmuyor çünkü bu kripto paralar, ABD Doları ve Türk Lirası gibi seri numarasına sahip değiller ve cüzdanlar üzerinde tutuluyorlar. Tekil Bitcoinler numaralandırılmadıkları için bu koinlerin kökenini ve kimlere ait olduğunu bulmak son derece zor oluyor. Mansoor Ahmed, Ilia Sumailor ve Rose Anderson gibi Cambridge Üniversitesi’nin önde gelen akademisyenleri bu durumun önüne geçmek için her geçen gün daha fazla çalışıyor. Bu isimlere göre çalıntı koinlerin ne şekilde alındığını ve nerelere gönderildiğini bulmak oldukça kolay.

Bu isimler tarafından aktarılan bilgilere göre kripto para hırsızlıklarına ve para aklama durumların sıklıkla tekilden çoğula adlı slogan geçiyor. Bu cüzdanlar, tekil bir cüzdandan çoğul adreslere aynı anda para aktarma imkanı tanıyor ve bireysel kullanıcılar fazla sıklıkla tercih etmiyor. Cambridge akademisyenlerine göre ise bu cüzdanlar, tam da kripto para ile para aklayan kişilerin kullandıkları ile benzerlik gösteriyor. Bu akademisyenler ayrıca FIFO (ilk giren ilk çıkar) olarak bilinen, muhasebe sisteminin de faydalı olabileceğini söylüyor. Bu takip metodu şu ana dek hukuk, finans ve muhasebe gibi alanlarda ihtiyaç duyulmaktaydı fakat kripto paralar da bu yöntemle takip edilebilir tarzında bir yargıya varıldı.