Çin’in En Büyük Ödeme Başvurusu Olan Alipay, Bitcoin Ticaretini Yasakladı

Çin’deki en büyük 150 milyar dolarlık ödeme uygulaması olan Alipay, OTC ticaretinde Bitcoin ticaretini resmen yasaklıyor ve tüccarların Alipay hesaplarını kullanmasını yasaklıyor.

Alipay’in, Kripto-araştırmacısı ve Çin kripto topluluğu 8BTC’nin kurucu ortağı Red Li tarafından paylaşılan açıklamasında, Alipay kullanıcılarının ağı bitcoin ticaretinde kullanmalarına izin verilmediğini açıkça belirtmiştir.

Alipay, OTC İşlemlerini Neden Yasaklıyor?

Alibaba’nın bir yan kuruluşu olan Ant Financial, Alipay’ın ana şirketidir. Şirketin değerlemesi 2018 yılının başında bir milyar dolarlık bir başka finansman sağladıktan sonra 150 milyar dolara yükseldi.

Alipay fintech ağının agresif genişlemesini finanse etmek için 10 milyar dolar ek sermaye olarak yükseltildi. Ancak, Alipay’in OTC bitcoin ticaretini yasaklama kararını anlamak için, Alipay’in Çin ödemeler pazarına nasıl hakim olduğunu ve pazar payının yüzde 90’ını aldığını kabul etmek gerekiyor.

Geçtiğimiz on yıl boyunca, Çin hükümeti yerel işletmeleri desteklemeye odaklandı. Hükümet, Google, Twitter ve Facebook gibi rakipleri eledi ve bunları Baidu, WeChat ve diğerleri ile değiştirdi. Çin nüfusunun yarısından fazlası zaten Alipay kullanıyor ve mobil müşterilerin yüzde 90’ı ağı birincil ödeme yöntemi olarak kullanıyor.

Alibaba’nın kurucusu ve başkanı Alipay ve Jack Ma, uzun yıllardır blockchain teknolojisi konusunda iyimser. Bitcoin’i bir balon olarak tanımlasa da, Ma, mutabakat para birimleri ve blok zinciri tabanlı dağıtılmış sistemler olarak kripto para birimlerinin gelecekte büyük ölçüde dağıtılacağını vurguladı.

Cryptocurrency ve blockchain sektörlerine yönelik çılgınlığa rağmen, Alipay, Şubat ayında Çin hükümeti, tüm bankalara ve finansal hizmet sağlayıcılarına Bitcoin ticaret hesaplarını yasaklamaları için çağrıda bulunduğunda, kripto tüccarlarını ağından dolaylı olarak kaldırmak için baskı yaptı. Financial News’teki bir makalede, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) bir yayını şöyle belirtilmektedir: ‘Çin’deki çok sayıda tüccar, OTC’de ve hükümetin onayını almadan düzenlemeleri olmayan bir piyasada Bitcoin’i eşler arası bir şekilde işlemiştir. Bu nedenle, Alipay’dan finansal ağının kripto ticareti için kullanılmasını engellemesi istendi. ‘ICO’lar ve sanal döviz ticareti, resmi yasaklardan sonra Çin’den tamamen çekilmemişti, yerel sanal döviz borsalarının kapatılmasından sonra, birçok kişi sanal döviz işlemlerine katılmaya devam etmek için yurtdışı platformlarına yöneldi.’

Yakın Gelecekte Ne Olacak?

Bitcoin ticareti ve dijital varlık ticareti, Çin hükümeti tarafından Eylül 2017’de yasaklandı ve hükümetin kripto döviz piyasasına yönelik tutumu o zamandan beri değişmedi. Alipay’in Bitcoin ticaretindeki yasağı, Çin’in konumunu sağlamlaştırıyor.