Dokuz Bitcoin ETF Uygulaması SEC Tarafından Reddedildi

Bitcoin-kaplı ETF’ler, kripto dünyasında sıcak bir konu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde SEC, ETF tekliflerinin bir koleksiyonunu bir kez daha reddetti.

Crypt Gökyüzü Düşüyor

Kripto-ETF’ler uzun zamandır gelişmekte olan endüstrinin geleceği olarak görülüyor; iyimserler ABD merkezli bir Bitcoin ETF’nin fiyatları ve yenilikleri yeni zirvelere taşıyabileceğini düşünüyor. Ancak Çarşamba günü, bir Bitcoin ETF taraftarı ABD’nin bir darbesine çarptı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üç ayrı şirketten teklifleri reddetti. Toplamda SEC ProShares, Direxion ve GraniteShares’den dokuz uygulamayı reddetti.

ProShres ve Direxion, NYSE Arca’yı listelemeyi tercih ederken, GraniteShares, CBOE’nin halka açık bir şekilde işlem gören varlıklarının bir listesini aradı. Dokuz bireysel teklif yapıdaki farklılıkları paylaşırken, SEC’i reddetme sebebi aynı kaldı. ‘Borsa, Borsa Kanunu ve Borsa Usulü Tüzüğü kapsamındaki yükümlülüklerini, aşağıda belirtildiği gibi Borsa Kanunu Yasası 6 (b) (5) şartlarına uygun olduğunu kanıtlamak için Komisyon’un aşağıdaki kural değişikliğine uymaz. Özellikle, ulusal bir menkul kıymetler borsalarının kurallarının hileli ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek gibi olması gerekliliği.’

Bu ifadeyi ve belgelerin her birinde “manipülasyon” için 15 diğer referansı dikkate alarak, SEC’in hala Bitcoin pazarlarının manipüle edildiğine inandığının açık olduğu açıktır. Bu kararlar neticesinde, kripto piyasası bir miktar tökezledi. Bitcoin fiyatı açıklamayı takip eden saatlerde 6,220 dolardan 6,430 dolara yükseldi.

Kripto Kişilikleri Ve Analistler Olumlu Bir Görünümle Hızlı Tutmaya Devam

Bu hareket birçok yatırımcıyı tahriş ederken, bazı endüstri liderleri, kişilikler ve analistler, endüstri ve piyasa üzerinde hala olumlu bir bakış açısı sergiliyorlar.

Bazıları, geçtiğimiz günlerde SEC tarafından Eylül ayı sonuna kadar ertelenen VanEck ve SolidX ETF teklifinin hala onay alma şansının olduğunu belirtti. Panik yayılmadan önce, Bitcoin ETF’lerinin VanEck ve SolidX’in Kutsal Kase olduğu belirtilmelidir. Reddedilen ETF’ler, boyut, deneyim ve güvenlik konusunda VanEck ve SolidX ile rekabet edemezler, dolayısıyla SEC’i reddetmek beklenmedik bir karar değildi.

Diğerleri de ICE tabanlı Bakkt platformunun merakla beklenen gelişine dikkat çekti, bazıları da Bitcoin ETF’den çok daha etkili olacak. Bir Bitcoin avukatı ve kriptanalisti olan Parabolic Trav, Twitter takipçilerine Microsoft’un ve Starbucks’ın açık destekli Bakkt kripto para birimi platformunun bir ETF’nin yapamadığını getireceğini hatırlattı.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, yatırımcılar Bakkt’ın Kasım ayında kapılarını açacağı ve kuşkusuz önümüzdeki yıllar için olumlu bir etki yaratacağı konusunda rahatlık bulabilirler. VanEck Bitcoin ETF, Eylül ayı sonuna ertelendi ve SEC, Şubat 2019’a erteleme hakkına sahip. Dolayısıyla, bir Bitcoin ETF kararının sadece 2019’da gerçekleşeceğini varsayabiliriz.