Enerji Sektöründe Blockchain, Çin’in Yeni Ticareti Mi?

Çin’de Fudan Üniversitesi şu anda merkezi olmayan bir güç değişimi üzerinde çalışıyor. Bu, enerji sektöründeki katılımcıların bir aracıya ihtiyaç duymadan birbirleriyle güç alışverişinde bulunmalarını ve ticaret yapabilmelerini sağlayacak. Çin’de merkezi olmayan bir enerji piyasası kavramı geliştiriliyor mu?

Enerji endüstrisinde blockchain teknolojisinin olanakları hakkında çok şey söylenmişti. Yatırım ya da finansmandaki açık uygulama alanlarına ek olarak, değişen enerji sektöründeki uygulamalar özellikle ümit verici.

Çin Üniversitesi, Merkezi Olmayan Bir Elektrik Değişimi Üzerinde Çalışıyor

Çinli Fudan Üniversitesi bilim adamları şimdi bir patent yayınladı. Bu, elektrik için merkezi olmayan bir ticaret merkezi kurmakla ilgili. Bu platform aracılığıyla, sağlayıcılar ve tüketiciler, aralarında bir aracı olarak merkezi bir duruma ihtiyaç duymadan, birbirleri arasında enerji alışverişi yapabilirler. Bu amaçla, alıcılar ve elektrik satıcıları düğüm olarak kayıtlıdır ve tekliflerini veya taleplerini iletebilirler.

Akıllı Sözleşmelerin yardımı ile eşleştirme istekleri birleştirilir ve işlem otomatik olarak tetiklenir. Mekanizma, talep edilen miktar veya teklif edilen fiyat gibi taleplerin belirli anahtar rakamlarına dayanmaktadır. Güç değişimi, IDEX’in yaptığı gibi merkezi olmayan alışverişlerle aynı şekilde çalışır. Bunların aksine, kripto para birimleri kullanmak yerine aşırı enerji ile ticaret yapıyor.

Ama bir kripto para biriminden kaçınmak istemezsiniz. Bu, elektrik ticaretinin çözümüne hizmet etmelidir. Bununla birlikte, mevcut bir madalyonun veya ilk para arzının kullanılması söz konusu ise, açık kalır. Böylece sistem hem IBM’in Hyperledger platformunda hem de Ethereum Blockchain’de çalışabilir.

Blockchain Ve Enerji  Sadece Çin’de Büyük Bir Konu Değil

Merkezi olmayan enerji değişiminin gelişmesinin Çin’den gelmesi şaşırtıcı değildir. Halk Cumhuriyeti’nde bir süredir yenilenebilir enerjide önemli bir artış oldu. Özellikle de özel güneş enerjisi üretimi sürekli olarak artıyor. Kendi oluşturduğu enerjiyi merkezden uzaklaştırabilmek birçok Çinli insan için tamamen yeni olanaklar yaratıyor.

BTC ECHO aynı zamanda enerji piyasasının destek Avustralya ve Şili blok zinciri projelerinde zaten devam etmektedir. Enerji E.V. Araştırma Enstitüsü Fudan Üniversitesine sunar gibi olan son haftasında zaten enerji ile blok zincirinin uyumluluğu hakkında konuştu. Çin inisiyatifi bunun ötesine geçebilir.