Facebook Kripto Para Uzmanı Arıyor

Sosyal Medya devi Facebook br süredir kendi kripto parasını çıkartmak için hazırlıklar yapıyor ve yakın bir zamanda kendi kripto parası Libra ile ilgili bii whitepaper yayınlamıştı. Bu çalışmalar pek çok devlet ve banka tarafından da eleştirilmeye devam ediyor. Facebook’un kripto parası ise daha çıkmadan Bitcoin’e uğurlu geldi.

Facebook, Libra’nın tanıtımını yaparken ayrıca onunla tam olarak entegre kripto para cüzdanı ve transfer uygulaması olan Calibra’nın tanıtımını da yaptı. Bu uygulamanın tanıtımı yapılmış olmasına rağmen Facebook yeni bir iş ilanı yayınladı ve Calibra’nın geliştirilmesi, bu uygulamanın kullanıcılar tarafından nasıl kullanıldığını ve farklı ürünler ile birlikte nasıl kullandıkları hakkında analiz çalışmaları yapacaklar.

Facebook bu şekilde bilgisayar mühendisleri ararken hala akıllarda kuşkuların olduğu da bir gerçek. Geçmişte Facebook’un kullanıcılarının kişisel bilgilerini satması gibi işlemler hala akıllarda ve bu yapılan analizler ile elde edilen verilerin de kişilerin mahremiyet haklarına uygun olmayan şekilde kullanılma ihtimali de bulunuyor ve bu konuda Facebook’un kullanıcılarını ve piyasayı ikna etmesi gerekiyor.