Fiyat Artışı Devam Ediyor: Bu Yıl Bitcoin ETF Olasılığı Düşük

Klasik finansal dünyada Bitcoin’i kurmaya yönelik ilk girişimler başarısız oldu. Ancak muhtemelen böyle bir öneriyi uygulamak için Şubat 2019’da gelebilir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yöneten ve 92 sayfalık raporunda karar kıldı. Winklevoss ikizleri ile son deneme bir Bitcoin ETF nedeniyle ciddi güvenlik kaygıları başaramadı. Ancak, Bitcoin’de halka açık bir borsaya olan ilginin hala güçlü olduğu görülmektedir.

AdTech Reklamı

Bu nedenle, Winklevoss uygulaması başarısız oldu. Bitcoin fiyatının performansını yansıtan halka açık bir fon için birkaç ayrı başvuru yapılmıştır. Son zamanlarda, ikizler Cameron ve Tyler Winklevoss – ABD kripto pazarı Gemini’nin kurucusu – SEC tarafından reddedildi. Öncelikle, düzenleyici, güvenlik kaygılarına işaret etti. Ayrıca, diğerlerinin yanı sıra, reddedilme nedeni olarak olası piyasa manipülasyonuyla ilgili korkulardan bahsetmiştir.

Bununla birlikte SEC, birçok taraflı kaygıların sadece İkizler kurucularının uygulanmasıyla ilgili olduğunu vurguladı. ABD makamı NYSE Arca’nın uygulamasını ertelemesine rağmen, şu anda VanEck ve SolidX ve CBOE (Chicago Board Options Exchange) ile ilgili benzer endişeler var. Ek olarak, fon devi BlackRock da bir Bitcoin ETF’deki ilgisini açıkladı.

Gelecek Yıl, Uygulama Daha Olası

Coincierge web sitesinde bildirildiği üzere, eski bankacı ve ticari analist Alex Krüger, CBOE’nin bir Bitcoin ETF teklifinin büyük olasılıkla başarılacağından emindir. Bir röportajda Krüger “CBOE önerisi, daha önceki ETF teklifleri için çok daha üstündür ve dikkate alınmıştır”. Ancak, bu yıl içinde SEC tarafından kripto-altın karşılığında borsada işlem gören bir fonun uygulanması için güçlü argümanlar olmayacaktır. Buna ek olarak, ekonomist borsa teklifinin tüm şartları yerine getirmesi halinde uzun bir süreç olacağını düşünüyor. Bu nedenle, Krüger gelecek yıl Şubat ayının sonuna kadar bir karar beklemiyor.

Bitcoin ETF’in Olası Etkileri

Bir ETF olarak kabul edilmek için, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun katı gereklilikleri kesinlikle karşılanmalıdır. İnternet paranın meşrulaştırılması bir tür olarak yorumlanabilir – SEC bir Bitcoin ETF yakın veya uzak gelecekte onaylanırsa, siber geleneksel varlık sınıflarına hareketli ilk kripto para alacak. Bu nedenle, Bitcoin ETF’lerinin onayı genel finans sektörü üzerinde de önemli bir etkiye sahip olacaktır.

SEC’in beklemede olan kararının yüksek voltajlı kripto yatırımcıları tarafından görülmesi muhtemeldir, her iki onay da lehte ve aleyhte argümanlar vardır. ABD ajansının gerçekten bir kripto-ETF’yi tercih edip etmeyeceği henüz görülmemektedir.