ICO Fiyat Düşüşü Ve Ethereum’da Neler Oluyor?

Ethereum platformu üzerine inşa edilen çok sayıda ICO, Ether-Bullrun 2017 için bir katalizör görevi gördü. Şimdi, birçok kurumsal blockchain projesinde etkinlik eksikliğinin, protokol jetonunun fiyatını düşürmesi bekleniyor.

ICO’lar Davaya Neden Oluyor

Bloomberg tarafından 14 Ağustos’ta bildirildiği üzere, Ethereum Blockchain’le sektörün öncüsü olarak blok zincirleme teknolojisini ilerletme ve token ekonomisini artırma amaçlı bir token projesi. Çok sayıda geliştirici hızla para toplamak için Ethereum Blockchain’e doğru ilerlerken, Ether hızla değer kazandı ve Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi 1,455 seviyesine ulaştı.

Bununla birlikte, ICO projelerine çözümlerin olmaması, Ethereum’un ölçeklenebilirliği ve sağlamlığı ile birleştiğinde, yatırımcı ilgisini sarstı ve fiyat erozyonuna yol açtı. ETH şu anda bu yıl yüzde 65 düşüşle 293 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kötü Risk Yönetimi

Çöküşün bir kısmı, toplanan eterleri ödeyen ICO projelerine bağlı olduğu yönünde söylentilere maruz kalıyor. Sahte projelerden ayrı olarak, ICO firmalarının 2018’de devam eden ayı piyasasıyla ilgili kaygılar devam ederken araştırma ve günlük harcamaları desteklemek için para ödemeleri bekleniyor. Kripto-para fonu BloomWater Capital’in ortağı olan Biswa Das, finansal yönetim ve risk alma eksikliğinin yanlış olduğuna inanıyor: “Bu girişimler çok para topluyorlar, ancak hazine yönetimi veya nakit yönetimi konusunda yeterli tecrübeye sahip değiller, bu yüzden onları çok erken satıp piyasaya çok fazla baskı yapıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Bu tür piyasa uygulamalarının, alıcılar ticaret piyasasına hakim olana kadar “sırayla” olduğunu ekledi. Bununla birlikte, piyasa koşulları hem perakende hem de proje hesapları üzerinde baskı satmanın “çok kırılgan” hale gelmesiyle devasa kayıplar olmuştur.

Kripto piyasası kapitalizasyonu, şimdi Aralık 2017’de 800 milyar dolar olan zirveden 200 milyar $ ‘dan daha az bir değere sahip. 2017 yılında yükselen paranın toplam değerinin 5 milyar dolar olduğunu varsayarsak, analistler bunun baskı yaratacağına inanıyorlar eter ticaret pazarını arttırdı. Düşük likidite ve düşük ticari duyarlılık nedeniyle etkinin yoğunlaşması muhtemeldir.

Yalnız 2018 yılının Temmuz ayında, Sanbase araştırma web sitesine göre toplam 110.000 eter satıldı. Bununla birlikte, Ethereum, ICO projeleri için en popüler platform olmaya devam ediyor ve bu konuda bir artış, fiyatı artırabilir.

Fiyat Artışı Bir Balon

Bu arada, Ethereum’un kurucu ortağı Joseph Lubin, 2017 yılında fiyat artışının bir “balon” olduğunu kabul etti, ancak engellerin ekosistemi düşen fiyatlara rağmen büyümeye devam etti.

Bloomberg ile yaptığı röportajda Lubin, kripto-döviz piyasasının geriye bakarken altı baloncuk görüldüğünü söyledi. ConsenSys kurucusu, Ethereum’un geliştirici faaliyetlerinin 2017 yılında artan fiyatlandırma kampanyasından bu yana “iki büyüklük derecesi” artırdığını da ekledi.

Lubin, altyapının devam eden gelişiminin ve konuşlandırılmasının, gelecekte “birlikte bulunacak” yüzlerce başka protokol arasında, Ethereum Blockchain’e güçlü bir ilgi gösterdiğine inandığını söyledi.