İran’da Bitcoin Madenciliği

Geçtiğimiz aylarda İran hükümeti kripto para madenciliği konusunda çeşitli yaptırımlar uygulamaya başladı. Özellikle de kripto para madenciliği yapanlar için felli elektrik tarifeleri gibi yaptırımlar söz konusu oldu. Yatırımcılar çareyi camilerde kripto para madenciliği yapmakta buldu. Bir süredir ülkedeki pek çok cami kripto para madenciliği için kullanılıyor.

İran’da uygulanan bu yaptırımların temel nedeni madencilik esnasında harcanan elektriğin hayli fazla olması. Özellikle de elektrik tüketiminde 1 ay içerisinde yüzde 7’lik bir artışın yaşanması hükümeti bu yaptırımlara itti. En çok elektrik tüketimi yapan bin madenci için yaptırım uygulama kararı alındı. Bu durum söz konusu yatırımcıları camilere yönlendirdi. Çünkü bu ülkedeki camiler herhangi bir elektrik faturası ödemiyor.

İran üzerinde yaşanan ABD baskı ve ambargoları ülkeyi darboğaza sokmuş durumda. Kripto para madenciliği ve yatırımcıları yapmak bu ülke için ciddi bir gelir kaynağı olmuş durumda. Hükûmet henüz camilerde kripto para madenciliği yapan yatırımcılar için herhangi bir açıklama yapmış değil. Ancak araştırmacılar için bu duruma kısa süre sonra yeni bir ambargo gelebilir.