İsrail Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı: Bitcoin Değerini Kaybedecek

İsrail’in ekonomik anlamda güçlü ismi olarak görülen Avi Simhon, en çok tercih edilen kripto para birimi Bitcoin’in, herhangi bir verime sahip olmadığını, geleceğinin görülmediğini ve son olarak da ortadan kaybolacağını ileri sürdü. İsrail Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı olmasına ek olarak ülkenin Başbakanının ekonomik danışmanı olarak da çalışmalarını sürdüren Simhon, verdiği ifadenin 8 Ocak’ta Tel Aviv Üniversitesi içerisinde düzenlenmiş olan Bitcoin Summit etkinliğinde aktardı.

Simhon öncelikli olarak küresel anlamda Bitcoin piyasaya sürmenin Enerji maliyeti olarak milyonlara ulaşabileceğini ve bunun mevcut itibari para basımı maliyetiyle karşılaştırıldığı zaman oldukça yüksek kaldığını söyledi. Ünlü ekonomiste göre Bitcoin’in ‘gerçek bir para birimi’ olarak hizmet etmesindeki en büyük etken de, bu özellik.

Dünya çapında bir çok yasama organının ve ülkenin Bitcoin’i bir varlık veya para birimi olarak gösterilmesi veya gösterilmemesi konusunda uzlaşamadığını dile getiren Simhon, Kripto paranın verimsizliğinin, BTC’yi bir spekülatif varlık alanı içerisine soktuğunu söyledi. 2018 yılının Şubat ayı civarında da İsrail içerisindeki vergi kurumları aynı kararı almıştı.

Bitcoin hakkında son derece şüpheli yaklaşımlarıyla dikkatleri üzerinde toplayan Simhon, bütün bunlara rağmen bazı ‘dijital para birimi’ cinslerinin bazı ülkeler tarafından kabul edilebileceğinin altını çizdi. Bazı hükümetlerin dijital para birimlerinin üretilmesi ve piyasaya sürülmesi kabul edilirse ve aynı zamanda paraların üretilmesinden daha ucuz ve bunlara kıyasla daha uygun bir rota izlenirse Simhon’a göre bunların kullanımı yaygınlaşabilir. Yani gerçek para birimi olarak kullanılmamasındaki tek sebep , tamamen maliyetinin normal paraya göre yüksek olması.