Kurucusunun Öldüğü Söylenen Borsada Kayıp 145 Milyon Dolar

The Globe and Mail, Kanada merkezli olarak hizmetlerini vermeye devam etmektedir. Borsanın kurucusu olan Gerry Cotten’in vefat etmesinden sonra Kanadalı bir kripto para borsası olan QuadrigaCX’in 140 milyon dolar kayba sahip olduğu belirtildi. Borsa, Kanada iflas kanunu adı altında bir başvuru yaptı. Borsada Cotten’in 9 Aralık tarihinde ölümünün ardından cüzdanların bulunamadığı iddia edilmişti. Yaşanan bu durum doğal olarak borsada nakit krizi meydana gelmesine sebep oldu. Bunun üzerine şirket 1 Şubat tarihinde iflas koruma başvurularını da gerçekleştirdi.

Kanada merkezli borsanın üzerinde şu saatlerde 286 bin Dolar civarında nakit bulunmaktadır. Firmanın kullanıcılarına yaklaşık olarak 200 milyon ABD Doları daha borcunun bulunduğu iddia ediliyor. Borsa kripto paralarını koruduğu sırada neredeyse bütün firmaların korumuş olduğu gibi soğuk depolama adı verdiğimiz bir yöntemle koruyordu. Cotten ise şirkette cüzdanların korunmasından dolayı tek sorumlu kişi olarak biliniyordu.

The Globe and Mail’in vermiş olduğu haberlerin detaylarına göre Cotten ağırlıklı olarak evinden çalışıyordu. Cotten’in eşinin vermiş olduğu ifadede ise şifre veya koruma anahtarı hakkında herhangi bir bilgisi bulunmadığı görülmektedir. Bunları bulabilmek için her yeri aradığını fakat başarısız olduğunu belirtti. Robertson ise Cotten’in bilgisayarına sızabilmek için bir siber güvenlik uzmanıyla anlaştı. Fakat bu anlaşmanın da işe yaramadığı ve sonuçsuz kaldığı görüldü. Diğer borsa yöneticileri ise yaşanan bu durum karşısında şaşkın olduğunu açıkladı.