Rusya Bitcoin Alımlarına Sınırlandırma Getiriyor

Rusya Merkez Bankası, kripto paralar ile sürekli yeni bir karar almasıyla gündeme geliyordu. Ayrıca kripto paralar ile ilgili yasal düzenlemeler getirme uğraşında oldukları görülüyor. Banka, vasıfsız yatırımcıların dengeyi sağlamak adına kripto para alımlarına sınırlandırma getirmek istiyor. Rus Medyası olarak bildiğimiz RCB, belirlenmiş olan sınırlamaların aşılmaması adına kripto para borsaları arasında bilgi alışverişi sağlayan bir sistem kurma gayreti içerisinde.

İstediği tutarlarda kripto para almak isteyenlerin “Nitelikli alıcı” statüsü üzerinde değerlendirilmesini istiyor. RCB’nin aktardığı habere göre tüm sınırlamalar, kripto paralar arası yapılan işlemler ve kripto paralar arasında yapılan diğer işlemler için ikili şekilde ele alınacak. Tüm borsaların aynı zamanda bu kurala uyması da zorunlu hale getirilecek. Bu gelişme, Rusya’da iş yapmak isteyen küresel yatırımcıları da yakından ilgilendirdiği için herkesin uymak zorunda olduğu da göze çarpıyor.

Bu gelişmenin ardından hatırlıyoruz ki Rusya, daha önceden böyle bir girişimi Foreks piyasaları üzerinde yapmayı denemişti. Fakat bu girişimi ne yazık ki olumsuz olarak sonuçlanmış, Rus parlamentosunun aleyhte kararıyla sona ermişti.