Rusya İnternetin Fişini Çekecek: Bitcoin Endişesi

Rusya devlet liderlerinin almış olduğu bir karara göre, dışarıdan gelebilecek saldırılar sonucu ülke içerisinde altyapının nasıl çalışacağını görmek amacıyla, internetin fişini kısa bir süre çekmeyi planlıyor. Deney devam ederken aynı zamanda yurtdışı ile devam eden Bitcoin alışverişi de kısa süreli olarak sekmeye uğrayacak. Geçtiğimiz saatler içerisinde BBC Türkçe’nin ZDNet ve Rus haber ajansı RosBiznesKonsalting’den aktarılan bir habere göre Rusya hükümeti 2018 yılında onaylanmış olan bir yasa ile beraber deney yapacak.

2018 yılının Aralık ayında Parlamentoya bir yasa tasarısı sunulmuş ve bu onaylanmıştı. Deneyin detaylarına göre Rusya’nın dijital anlamda diğer dünya ülkeleriyle iletişiminin kesilmesi durumunda internet altyapısı olan Runet’in nasıl çalıştığını görmek istiyor. Ülke deneyin sonuçlarına bakarak bir rapor sunacak ve geri dönüşler elde edecek. Böylece sonuçlara göre tasarıda değişiklik yapabilecek. Herhangi bir net tarih verilmemişken, beklenen tarihin ise 1 Nisan 2019 civarında olduğu söyleniyor.

İlgili haberde her ne kadar deneyin sonuçları merak edilse de, teknik açıdan Rusya’nın internet trafiğine ciddi derecede zararlar verebileceği söyleniyor. Bu proje üzerinde geçtiğimiz tüm yıllar içerisinde çalışmalar yapan Rus hükümeti, 2020 itibariyle internetin neredeyse tamamının yerel yönetimle sağlanmasını amaçlıyor. Konuyla ilgili olarak devlet başkanı Vladamir Putin’in de onay vermesi bekleniyor. Ayrıca bu işlem ile beraber, Bitcoin transferleri de söz konusu olmayacak.