Rusya Kendi Kripto Para Yasalarını Hazırlıyor

Kripto para kullanımının yaygınlaşması ile birlikte bunların ülkede ki kullanımını kontrol altına alabilmek için Rusya 1 yıldan uzun bir zamandır kendi kripto para yasalarını hazırlıyor. Geçtiğimiz günlerde hükümetin resmi haber ajansı TASS tarafından verilen habere göre iki hafta içinde meclise kripto para yasasını sunacak. Rusya Maliye Bakanı Yardımcısının yaptığı açıklamaya göre şuan için ‘’ Dijital Finansal Varlıklar’’ (DFA) meclise sunulacak ve kabul edilmesi için çaba gösterilecek.

Rusya Maliye Bakanı Yardımcısının yaptığı açıklamaya göre mecliste ayrıca ilk dijital para arzı için de ayrı bir tasarı hazırlanıyor. Bu tasarının kabulü halinde Rus yasalarındaki fon toplama bölümüne eklenecek. Bu şekilde Rusya’da hem kripto para birimleri ile ilgili yasa kabul edilecek hem de bu paraların arzları için ayrı bir yasa çıkartılacak.

Bu şekilde Rusya kripto para piyasasının ülkesinde ki bölümünü kontrol altında tutabilecek. Rusya başkanı Viladamir Putin bu yasaların hazırlanması için özel talimat vermişti ve hazırlanan yasalarında 1 Temmuz 2019 tarihinden önce çıkartılmasını istemişti.