Telegram’ın Platformu Mart Ayında Hazır Olacak

Dünyanın en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamaları arasında yer alan ve kripto paralar açısından gizliliğini koruyan Telegram, merakla beklenen Blockchain ağını Mart ayında kullanıcılarına sunabilir. Telegram Open Network (TON) adı verilen ağ ile ilgili olarak, ünlü kripto para sitesi Coin Telegraph’a konuşan Telegram CEO’su Pavel Durov’a yakın kaynaklar bu bilginin tamamen netliğini almışken, sürecin hangi noktalara gideceği ise merak konusu oldu.

Halka açık satışa çıkmadan önce 1.7 milyar değerined fon toplamayı başaran Telegram; aylık 200 milyondan fazla aktif kullanıcı içerişinde barındırıyor. Kaynaklar, Telegram CEO’su Durov’un ağ ile ilgili tam bir tarih vermeyi uygun görmüyorken, Mart ayının henüz bir net tarih olmadığının da bilgisini verdi.

Rus basınında da çıkan bazı haberlerde, Telegram CEO’su Durov ve ekibinin, yatırımcılara verdiği brifingde, ürünün %90 oranında hazır olduğunun da altını çizdi. Ancak Durov’un yatırımcılara yine de net bir tarih vermekten kaçındığını ve ileriki dönemler içerisinde netliğe kavuşacağını söyledi. Böyle gelişimlerin daha fazla olabileceği ve yeniliklerin eklenmesi de büyük bir çaba gerektiğinin vurgusunu yaptı.

Daha önce, Premier Lig takımlarından Chelsea’nin sahibi olan Rus milyarder ve oligark Roman Abramovich’in de yatırım yaptığı iddia edilen platformda; şu ana dek resmi olarak yatırım yaptığını doğrulayan iki adet girişimcinin ismi beliriyor. Bunlardan birisi Qiwi isimli ödeme platformunun sahibi Sergei Solonin, bir diğeri yatırımcılar da David Yakobashvili ve Wimm Bill Dann.