WEX’in Bitcoin Fidyecileriyle Bağlantısı Ortaya Çıktı

Dünya’nın önde gelen denetim firmaları arasında yer alan PwC, en eski bitcoin borsalarından bir tanesi olan BTC’enin ortağı WEX’in, bitcoin hacker’leri ile ilgili anlaşmalar yaptığını tespit etti ve bu haber gündeme bomba gibi düştü.

Dünyanın 4 büyük denetim firması arasında yer alan Pwc, geçtiğimiz saatlerde bir rapor yayınladı ve WEX hakkında önemli detaylar sundu. Rapor üzerinde SamSam’ın yaratıcıları Faramarz Shahi Savandi ve Mohammad Mehdi Shah Mansouri’nin, 34 aylık bir süre boyunca hırsızlıktan kazandıkları ve elde ettikleri Bitcoin’leri, WEX borsasını kullanarak 6 milyon dolar halinde akladıkları ortaya çıktı.

İsmi bazı olumsuz olaylara karışmasından dolayı PwC’nin takibinde olan WEX, 2014’ten beri yapılan fidye virüsü ödemelerinde kullanılan kripto para borsası olarak biliniyor. Hani hacker’ler tüm kripto para hırsızlıklarında bu borsayı kullanıyor ve paralarını bu borsa üzerinden nakite çeviriyor.

ABD Adalet Bakanlığı, 2018 yılının Eylül ayında ABD’de ve Kanada’da 30 milyon dolardan fazla zarara neden olan SamSam virüsünün sonuçlarıyla ilgili bazı haberler paylaşmıştı Hastaneler, kamu kurumları ve belediyelerin de dahil olduğu 200’den fazla mağdurun olduğunu söylemişti.