Spot Ethereum ETF’leri Onaylandı Gary Gensler Oy Vermedi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 23 Mayıs’ta spot Ether borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) onayladı. Ancak bu onay süreci, Ocak ayında onaylanan spot Bitcoin ETF’lerinin sürecinden biraz farklıydı.

Ocak ayında onaylanan spot Bitcoin ETF’leri, aralarında SEC Başkanı Gary Gensler’in de bulunduğu beş üyeli bir komite tarafından oylama yoluyla onaylanmıştı. Buna karşılık, spot Ether ETF’leri SEC’in Ticaret ve Piyasalar Bölümü tarafından onaylandı.

SEC, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Bitwise, VanEck, Ark, Invesco Galaxy ve Franklin Templeton’dan gelen 19b-4 başvurularını onayladı, ancak resmi kararın ötesinde yorum yapmayı reddetti. Resmi başvuruda şunlar belirtildi: “Komisyon adına, Ticaret ve Piyasalar Bölümü tarafından, devredilen yetki uyarınca.”

Kripto topluluğundaki pek çok kişi, iki kripto ETF’nin onay sürecindeki farkı merak ederken, Bloomberg ETF analisti James Seyffart bunun normal olduğunu söyledi. Seyffart, pek çok onayın genellikle aynı şekilde yapıldığını ve SEC’in “her karar veya her belge için resmi bir oylama talep etmesi halinde bunun çılgınlık olacağını” belirtti. Ancak, Seyffart’ın analizine herkes ikna olmuş değil. Bir sosyal medya kullanıcısı, bir komiserin karara önümüzdeki 10 gün içinde itiraz edebileceğini ve yetki devrinin ana nedeninin, siyasi olarak görülebileceği için oyları gizlemek olduğunu vurguladı. Başka bir kullanıcı ise SEC’in kararını siyasi baskı, yaklaşan seçimler ve çevresel, sosyal ve yönetişim kurallarının uygulanması gibi çeşitli faktörlere bağladı.

İki kripto ETF’nin onay süreçleri arasındaki bir diğer önemli fark, 11 Bitcoin ETF’sinin tamamının onaylandıktan sonraki gün işlem görmeye başlaması ve ayrıca S-1 form izni almalarıdır. Spot Ether ETF’lerinin borsalarda piyasaya sürülmesi ise haftalar veya aylar alabilir, çünkü ETF dosyalarını hazırlayanlar henüz S-1 SEC kaydını almadı.

Spot Ethereum Borsa Yatırım Fonu için başvuran şirketlere ABD Menkul  Kıymetler ve Borsa Komisyonu onay verdi