Ünlü Türk Ekonomistten Bitcoin Açılaması

Bitcoin madenciliğinde harcanan elektrik enerjisi aslında tüm dünyanı gündeminde. Hatta Bitcoin’in tükettiği elektrik enerjisi İsviçre’nin tükettiği enerji ile aynı. Ancak ünlü Türk Ekonomistten bu konuya dair çarpıcı bir açıklama geldi. Ekonomist Erkan Öz’e gire ülkemizdeki bankalar Bitcoin’in harcadığı enerjiden çok daha fazlasını harcıyor.

Bitcoin’in elektrik üretimi her geçen gün biraz daha artıyor. Hatta bu konu ile ilgili Cambridge Üniversitesi bir araştırma yapmış ve Bitcoin’in pek çok dünya ilkesinden dahi daha fazla enerji ürettiğini ortaya koymuştu. Ekonomist Erkan Öz ise söz konusu enerji tüketimine değinmiş ve dünya geneli bankaların harcadığı elektiriğin de göz önüne alınması gerektiğini savunmuştu. Hatta Öz’e göre ülkemizde dahil olmak üzere dünya genelindeki merkez bankaları Bitcoin’den çok daha fazlasını tüketiyor.

Erkan Öz savunduğu konuya dair örnekler de verdi. Özellikle de Amerikan Merkez Bankası FED’in 12 şubesinden, bu şubelere ait binalardan söz etti. Tüm bu yapıların harcadığı enerji kripto paralardan cok daha fazla şeklinde söylemlerde bulundu.