Bitcoin ETF’sinde Geri Bildirimler Olumsuz

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) tarafından alınan mektuplara bakıldığı zaman, Bitcoin ETF’si konusunda eskisi kadar heyecan olmadığını söylemek mümkün oluyor. SEC, geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde geri bildirim göstermesine ek olarak, halktan yalnızca 27 tane yorum mektubu aldı. Bu mektuplardan altı tanesi onay verirken yüzde 84’lük bir kısmı ise reddetmeye çağırdı.

Ayrıca yorumlardan bir tanesinin içerisinde Bitcoin’in ETF gibi ciddi bir sistemin kaldırmasının söz konusu olmadığını fiyatının volatil kısımda yer aldığı, çok az sayıda insanla beraber manipüle edildiği ve gerçek bir kullanım durumunu içermediğini söylüyor.

Bir başka yorum detaylarına bakıldığı zaman ise SEC’in Bitcoin ETF’sini onaylamadan kısa bir süre önce, uzun bir zaman ayırması ve şu anki başvuruları da okumadan reddetmesini gerekiyor. Bitcoin ETF’sinin onaylanması gerektiğini düşünen başka bir vatandaş da VanEck’in olası kayıpları önlemek amacıyla sunduğunu ve VanEck ile Bitwise ETF’lerinin onaylanmaması için ortada herhangi bir engel olmadığını savunuyor. 2018 yılının son çeyreğinde VanEck SoldiX Bitcoin ETF başvurusu, SEC’in talebi üzerine 1400’ten fazla yorum almayı başarmış ve bu yorumların yüzde 99’u olumlu olarak gelmişti.