Ünlü Bitcoin Borsasından 450 Bin Kişinin Şifresi Çalındı

2018 yılı içerisinde hack saldırılı devam etse de, 2019 yılı içerisinde kripto para borsalarında kaliteli önlemlerin alındığını sizlere aktarmıştık. Fakat son günlerde yine artış gösteren kripto para borsalarına saldırı haberine, bir yenisi daha eklendi. Küresel piyasada 1.3 milyon kullanıcıya hitap eden en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Coinmama, 15 Şubat tarihinde hack saldırısına uğradı.

Borsa üzerinden yapılan resmi açıklama üzerine, bir açık bulunarak borsaya sızıldı. 24 internet sitesi ve 747 milyon kaydı içeren büyük bir saldırı sonucunda 450.000 E-posta adresi üçüncü kişilerin eline geçti. Coinmama ekibi yapılan bu saldırı sonucunda tüm güvenlik çalışmalarını sürdürdüğü ve şuana kadar elde edilen bilgilere göre çalınmış olan şifreler ve mail adreslerinin 5 Ağustos 2017 tarihine kadar kayıt yaptıran kullanıcılar olduğu söylendi.

Diğer yandan kullanıcı cüzdanlarının içerisinde Bitcoin, Ethereum ya da Ripple gibi kripto paraların çalınmadığı söyleniyor. Coinmama platformuna yapılan saldırı platforma ya da kripto para sektörüne özel olarak yürütülmüş gibi görünmüyor. Popüler arkadaşlık uygulaması olan Coffe Meets, Magel ve MyFitnessPal gibi platformlara da aynı süre içerisinde saldırılar yapıldı. Söylenenlere göre saldırılardan etkilenmiş olan çoğu site PostgreSQL veritabanı yazılımını kullanmaktaydı. Aynı zamanda gelen saldırı ile beraber yetkililer açıklama yaptı ve Coinmama yatırımcıları hızlı bir şekilde şifrelerini değiştirdi. Yaşanan güvenlik sorunu ve hack saldırı ile herhangi bir kayıp yaşanmadı.