Constantinople Ethereum İçin Başarılı Olamadı

Meydana gelen kripto para çatallaşmasından dolayı, Constantinople güncellemesi gelmişti. Ama piyasaya bakıldığı zaman bu güncellemenin Ethereum için herhangi bir gelişme göstermediği gözleniyor. Ethereum’un meydana gelen Constantinople çatallanması, birkaç ertelemenin olmasının devamında 1 Mart tarihinde meydana gelmişti. Ethereum madencilik piyasalarına yeni bir enerji ve verim getiren bu güncellemede en önemli değişiklik ise, madencilik ödüllerinin 3 ETH değerinden 2 ETH değerine getirilmesi oldu.

Ethereum’un başlıca hedefi proof-of-work algoritması üzerinden ihtiyaç olmayan proof-of-stake algoritmasına tamamen geçiş yapmak. Bunun içinde zorluk bombası adı verilen bir sistem kullanılmakta. Zorluk bombası, madencilik zorluklarının katlanarak artış göstermesini ve madencilerin proof-of-stake sistemine geçmesini hedef alarak ilerliyor. Madenciler bu gelen güncellemeye pekte destek vermese de yatırımcılar yıllardan beri proof-of-stake hamlesinin gelmesini bekliyor çünkü bu sistemle ETH’nin enflasyon oranı bir hayli düşecek ve bununla beraber eş zamanlı olarak fiyatlar da yükselecek.

Ethereum ağının Kasım 2018’den günümüze kadar zorluk haritasına baktığımı zaman, 28 Şubat 2019 ile 1 Mart 2019 tarihleri arasında büyük bir düşüş olduğu gözleniyor. Net olarak incelendiği zaman ise, geliştiricilerin bu çatallanmadan beklentileriyle aldıkları sonucun pek uymadığını da görüyoruz.