Doların Yükselişe Geçmesi Türkiye Bitcoin Piyasasının Hareketlenmesine Neden Oldu

Birkaç gündür yükselme eğiliminde olan dolar güne 5.46 ile başlayan dolar gün içinde hızlı bir yükseliş ile 5.84 seviyesine çıktı. Bu hızlı kur artışı sonrasında ise TL karşısında bitcoinin de %5.5 oranında değer kazandığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika Başkanı Trump’ın Golan Tepeleri ile ilgili açıklamasına verdiği sert tepki bu yükselişin tetiklenmesine neden olabileceği konusunda görüşler dile getirilmektedir.

Dolarda ki ve bitcoin de ki bu yükselişte kripto para piyasasında hareketlenmeye neden oldu. Özellikle de bitcoinin işlem hacminde önemli bir artış gözlendi.

Ülkemizde bitcoinin iki büyük işlemcisi bulunmaktadır. Bunlardan biri olan PARİBU BTC/TRY oranında 4.6 artış olduğu konusunda açıklama yaptı Bu artış ise 1.5 yılda görülen en büyük artış olarak görülmektedir. BTC Türk tarafından belirtilen bu artış Bitcoin tarafından yapılan değerlendirmeler de yer almakta.

Geçtiğimiz ağustos ayında doların ani yükselişi ve 7 TL olduğu zamanda bu güne benzer gelişmelerin yaşanmasına neden olmuştu ve Türkiye kripto para piyasasında işlem hacimleri rekor seviyelere çıkmıştı.