İlk Bitcoin ATM Şirketi, İsviçre’ye Taşınıyor !

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Kripto Para Piyasası açısından İsviçre’nin ne gibi bir tutum izleyeceği yönünde şüpheler bulunmaktaydı. İsviçre ilk olarak Blockhain şirketlerini hoş bir şekilde kabul etti ancak bunun devamında birçok banka, Blockhain firmaları ile olan anlaşmalarına son vermeye başladı. Gelişen bu olaydan sonra Blockhain firmaları, İsviçre’nin kripto para açısından pek umut vaat etmediğinin sinyallerini vermişti.

Fakat bu gelişmelerin ardından herkesin kafasında soru işaretleri belirlemeye ve ilginç durumlar meydana gelmeye başladı. İsviçre’nin Zug olarak bilinen Kripto Para Vadisi, yüksek oranda blockhain ve kripto para firmalarını davet etmeye başladı. Buna ek olarak dünyanın en eski Bitcoin ATM firması da bu vadiye taşınmaya başladı. 2013 yılında kurulmuş olan en eski Bitcoin ATM firması Lamassu, Medium üzerinde yayınlanmış olan bir yazıda, Uzun zamandır yapılan arayışlar sonucunda, uygun ülkenin bulunduğu iletildi.

Lamassu’nun yaptığı açıklama ise şu şekilde: ‘’ Kripto para vadisi gerçek anlamda hala varlığını sürdürüyor, blockhain etkinlikleri konusunda bu ülkede olmaktan mutluluk ve huzur duymaktayız.’’

Lamassu günümüzde tam 433 adet Bitcoin Atmsine sahip ve ayrıca bunların 7 tanesi de, İsviçre’de bulunuyor. Bitcoin yatırımcılarının BTC ile ülke çapında bini aşkın makinada bilet alabileceğini ve bunun için de, ülke olarak İsviçre’yi seçti. İsviçre kripto para borsasını canlandırmak için değil, ülkede kripto para regülasyonları konusunda firmanın gösterdiği tutumu beğenerek, böyle bir seçim yaptığının bilgisi geldi. Bitcoin 2018 yılı içerisinde büyük bir düşüş yaşasa da, altyapı kaynakları ve Bitcoin ATM sayısı açısından yüksek oranda artışlar meydana geldi.