Ripple’dan 2018’de 535 Milyon Dolarlık XRP Satışı

24 Ocak tarihinde açıkça paylaşılan 2018 yılı mali raporlarına göre, XRP kripto para biriminin arkasında olan şirket Ripple 2018 yılı içerisinde toplamda 535.56 milyon dolar değerine XRP satışı yaptı. Söz konusu tabloda 2018 yılının son çeyreği içerisindeki XRP token satışlarının 129.03 milyon dolara tekabül ettiğini ve bunun küresel XRP hacminin %0.24’üne denk geldiğinin vurgusu yapıldı. Bunlara ek olarak yılın dördüncü çeyreğindeki günlük bazda XRP hacminin 585.7 milyon dolar olarak gerçekleştiği ve bunun yılın başından beri elde edilen en yüksek seviye olduğunun da vurgusu yapıldı.

2018 yılının son çeyreğinde toplam 3 milyar adet XRP, Ripple’ın hesabından çıkış yapmış ve bunların 2.4 milyar tanesi de şirkete geri dönmüş. Yapılan net açıklamaya göre yaklaşık 600 milyon XRP, Ripple hesabına geri dönmemiş ve ”RippleNet Geliştirme Programı ve Securitize gibi Xpring yatırımlarının da dahil olduğu XRP uygulamasını geliştirmek amacıyla yardım amaçlı” kullanılmış.

Ripple tarafından aktarılan bilgilerde XRP’nin günlük volatilitesinin de 2018 yılının son çeyreğinde %5 olduğu ve bu değerin 2016 yılının son çeyreğine göre kıyaslandığı zaman, en düşük kalan değer olarak göze çarpıyor. Ripple tarafından açıklanan verilerden önce ise Messairi isimli araştırma firması tarafından XRP’nin gerçek piyasa değerini yansıtmadığını ve bunun gerçek değerinin 6 milyar dolar olduğunu söylemişti. Mesairi, XRP’nin net piyasa hacminin %48 daha az olduğunu ve 13 milyar dolar yerine 6.9 milyar olarak gösterilmesi gerektiğini söylemişti. Daha sonraki süreç içerisinde Messairi kurucusuna karşı XRP topluluğu üyeleri tarafından, tehdit mesajları gelmeye başladı.