Andreas Antonopoulos Hype Rağmen Bitcoin ETFS Karşı Mı?

Güvenlik uzmanı ve şifreleme uzmanı Andreas Antonopoulos, bir Soru-Cevap bölümünde Bitcoin Borsa Yatırım Fonları’na (ETF’ler) ve kripto pazarındaki potansiyel etkilerine karşı olduğunu söyledi.

ETF’ler, düzenlenmiş geleneksel finans sektöründeki büyük kurumsal yatırımcıların ve perakendecilerin Bitcoin değerini temsil eden varlıkları satın almalarına ve satmalarına izin verir. Antonopoulos, ETF’lerin tüccarlara düzenlenmiş finansal piyasalarda daha fazla kaldıraç sağladıkları için piyasayı manipülasyona karşı savunmasız hale getirdiğini açıkladı. ‘Herkes ETF’ler için çok heyecanlı. Diğer piyasalarda gördüklerimiz, bir ETF piyasaya çıktığında, fiyatın ciddi şekilde artması, aniden bu emtia çok daha fazla yatırımcı için kullanılabilir hale gelmesi ve bu yatırımcıların birikmesidir. Ancak öte yandan, emtia piyasalarının yoğun bir şekilde manipüle edildiği ve bu ETF’lerin açılmasının sadece kurumsal yatırımcıların meta fiyatlarını manipüle etme yeteneğini artırdığı iddia ediliyor.’ dedi.

Bu Bitcoin İle Olabilir Mi?

Açıkça kanıtlanmış olmasa da vadeli işlem piyasası akredite yatırımcıların kolu ve teşvik teklif olarak, birçok yatırımcı ve analistler, CBOE ve CME giriş kripto para birimlerinin Aralık 2017 Fiyat düşüş vadeli işlemler piyasasında Bitcoin yardımcı olmuştur cryptocurrency sektörünü demek Bitcoin fiyatının manipüle edilmesi. Örneğin BKCM CEO’su ve kripto yatırımcısı Brian Kelly bu hafta başlarında yaptığı açıklamada, Bitcoin fiyatlarındaki artışın vadeli işlem sözleşmelerinin sona ermesinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi. CNBC’nin Hızlı Parası’nda Kelly şunları söyledi: ‘Bugün Cboe Futures süresinin sona ermesi vardı. Son kullanımdan önce, Bitcoin’i ortalama olarak gördünüz. Sonra çürüme geliyor ve önümüzdeki altı gün içinde yaklaşık yüzde 6’lık bir artış görüyorsunuz. Her seferinde ortalama oldu.’ dedi.

Bitcoin ETF – Yatırım Aracı Özlemi

ABD pazarlarında başlatılan bir Bitcoin ETF, Bitcoin’in fiyatını vadeli piyasalardan çok daha fazla etkileyecektir. Bununla birlikte, ETF’ler Bitcoin yatırım araçlarını yüksek düzeyde düzenlenmiş, sigortalı ve korumuştur ve kurumsal yatırımcıları ve tüccarları Bitcoin fiyatını düşürmeye teşvik etmeyecektir. Ancak yatırımcıların iyi bir sebebi varsa, büyük yatırımcılar bitcoin pazarının fiyat gelişimini kolayca etkileyebilirler. Antonopoulos bu noktada ekledi: ‘Balonunu patlatacağım. Biliyorum ki bir çok insan ETF’i ‘ay’, ‘Lambos’ ve her şeyden dolayı görmek istiyor. Bence bu çok kötü bir fikir … Aslında ETF’lere karşıyım. Bir Bitcoin ETF’in ekosisteme zarar vereceğini düşünüyorum.’ dedi.

Antonopoulos, bir ETF’nin, merkezi olmayan bir finans ağına olan ilk ihtiyacı büyük ölçüde ortadan kaldırdığını, çünkü Bitcoin’deki bir yatırımcının kendi kaynakları üzerinde sahip olabileceği özgürlüğü, gizliliği ve otoriteyi ortadan kaldırdığını vurguladı. ‘Temel olarak, bir Bitcoin ETF çok büyük bir Bitcoin deposu olacaktır. Bitcoin’in bu büyük depozitosu, hissedarlar adına Bitcoin’i elinde tutacak ve onlara bu bitcoin’de işlem görecek. Fakat ETF’in sahiplerine bir Bitcoin şirketinin sahip olduğu görev ve haklardan herhangi birini vermezler.’ dedi.

Bununla birlikte, medya bir Bitcoin ETF ve fiyat üzerindeki fiyat etkisini hipnotize etmeye devam edecektir. Birçok yatırımcı, mevcut ayı piyasasını durdurabileceği için, ETF ile ilgili uyarılara rağmen bir ETF için özlem duyuyor.