Ethereum: SEC Soruşturması ve Yatırımcı Hissiyatıyla Kilit Desteğe Tutunuyor!

Ethereum’un katman-2 protokolleri ve ETH türevleri içindeki zincir içi aktivite, altcoin’in 3.200 dolar seviyesini koruyacağını gösteriyor.

Fiyat, 12 Mart’ta 4.100 dolar seviyesinde güçlü bir dirençle karşılaştıktan sonra önemli bir gerileme yaşadı. Ether, geçen hafta %9’luk bir düşüş gördü ve daha geniş kripto para piyasasıyla karşılaştırıldığında düşük performans sergiledi. Bağlam açısından, toplam kripto para piyasası kapitalizasyonu aynı zaman diliminde %2,5 düştü. Ether ETF onayına dayalı yükseliş beklentisi anında etkili oldu. Ancak Bloomberg kıdemli ETF analisti James Seyffart, onayı temel senaryo olarak görmüyor.

Ethereum protokolünde yapılan son güncellemeler de dikkate değer. Ağın ölçeklenebilirliğini artırmayı ve katman-2 veri işleme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan 13 Mart’ta gerçekleştirilen Dencun sert çatalı, toplama çözümleri tarafından oldukça rağbet gördü. Sonuç olarak Arbitrum, Optimism ve Base’deki çoğu uygulamanın işlem ücretleri önemli ölçüde azaldı. Cointelegraph’a göre, teorik olarak Dencun’un geliştirmelerinin Ethereum kullanıcılarını katman-2 çözümlerini benimsemeye teşvik etmesi bekleniyor. Veriler, Arbitrum, Optimism ve Base için 7 günlük hacimlerde sırasıyla %145, %144 ve %203 oranında artış olduğunu ve bu sayede yüksek gas ücretlerine atfedilen Ether fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskının bir kısmının hafifletildiğini gösteriyor.

Rakip olarak BNB Chain ve Solana’nın olduğu belirtilmeli. BNB 551 dolara düştü ve Solana 174 dolara düştü. Yeni gelenler için genellikle daha erişilebilir görünen temel katmanda önemli ölçüde daha düşük işlem ücretleri sağlar. DappRadar’a göre, Ethereum ekosistemi üzerindeki olumlu etkiye rağmen Solana’nın merkezi olmayan uygulama (DApp’ler) hacimleri geçen hafta %57 arttı.

Düzenleyici zorluklar Ether’in fiyatını olumsuz etkileyebilir. Ether’in orta vadeli fiyatına ilişkin düşüş eğilimi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki giderek karmaşıklaşan düzenleyici ortam tarafından destekleniyor. Cointelegraph’ın 20 Mart tarihli raporuna göre, SEC, şirketleri Ethereum Vakfı ile olası bağlantılar açısından incelemekte ve Ether’i bir menkul kıymet olarak sınıflandırmayı hedeflemektedir. SEC’in bu hamlesi, Ethereum’un bir iş kanıtı ağından hisse kanıtı ağına geçişinden kaynaklanmaktadır ve ABD merkezli birkaç şirketten Ethereum Vakfı ile etkileşimleriyle ilgili mali kayıtlar ve belgeler sunmalarını istemektedir. Bazı piyasa uzmanları, SEC’in Ether’in menkul kıymet statüsüne ilişkin soruşturmasının, spot Ether ETF başvurularını “reddetmek için ek bir bahane” olarak hizmet ettiğini öne sürüyor. Ancak bu bakış açısı evrensel olarak paylaşılmıyor ve Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, “SEC’in Ether ETP başvurularını reddetmek için geçerli bir nedeni yok” diyor.

Profesyonel yatırımcıların Ether’in fiyat düşüşünden sonra düşüş eğilimine girip girmediğini anlamak için ETH’nin %25 delta çarpıklık opsiyonunu bir vekil olarak kullanmaları gerekmektedir. %7’nin üzerine çıkan bir çarpıklık metriği fiyat düşüşü beklentilerini gösterirken, %7’lik negatif bir çarpıklık genellikle yükseliş eğilimini yansıtır.

Son Dakika: SEC, Hashdex'in Ethereum Spot ETF Başvurusunu Erteleme Kararı  Aldı - Bitcoin Sistemi