FOMC’de BTC Fiyatının 27 Bin Dolarda Kalacağı Tahmin Ediliyor!

Bitcoin piyasası uzmanları, BTC fiyatlarının son FOMC faiz oranı kararı ve Fed basın toplantısı nedeniyle artabileceğini öngörüyor.

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den elde edilen veriler, BTC fiyatlarının önceki haftaya göre yukarı yönlü hareket ettiğini gösteriyor.

Kripto piyasaları, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv’in faiz oranlarına yönelik kararına büyük bir ilgi gösteriyor. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), değişikliklerini Doğu saatine göre 14:00’te açıklayacak.

Cointelegraph’ın raporuna göre, CME Group’un FedWatch Aracı verilerine göre, oranların mevcut seviyelerde kalması beklentisi neredeyse %99 seviyesindeydi.

Mali yorumcu Tedtalksmacro, “Piyasa, bu toplantıda Fed’in bekleme pozisyonuna geçme olasılığını %99 olarak fiyatlıyor. Veriler de bu görüşü destekliyor, çekirdek TÜFE enflasyonu şu anda Fed’in hedefinde seyrediyor” dedi.

“Potansiyel olarak Fed, enflasyonun doğru yönde ilerlediğini ilk fark ettiği toplantı olabilir…” BTC/USD emir defterini inceleyen Material Göstergeler, spot fiyat etrafındaki likiditenin belirgin şekilde zayıf olduğunu belirtti.

Material Göstergeleri’nin yorumunda, “Özellikle dikkat çeken bir şey, likiditenin aralık boyunca zayıf bir şekilde dağıldığıdır” ifadesi yer aldı. “Bazı satış emirleri artabilir, ancak şu an için emir defterinin daha fazla volatiliteye uyum sağlamaya hazırlandığı görülüyor.”

Material Göstergeleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın sonraki konuşması ve basın toplantısının Bitcoin fiyatında daha fazla dalgalanmaya neden olabileceğini ekledi.

Grafikte, teklif tarafı likiditesinin bir kısmının 26.650 $ seviyesine yerleştirildiği, önemli tekliflerin ise hala sadece 25.000 $ seviyesinde olduğu görülüyor. Olumlu yönde ise satıcılar, Eylül ayının en yüksek yerel BTC fiyatı olan 27.450 dolara doğru bekliyor.

July FOMC | Seeking Alpha