Kripto Para Sektörüne Eleştiri Dalgası

Geçtiğimiz günlerde ABD başkanı Donald Trump kripto paralara ilişkin çarpıcı söylemlerde bulunmuş ve Bitcoin’i sevmediğini, bu değerin bir para olmadığına vurgu yapmıştı. Bu açıklamaların ardından Bitcoin ve diğer pek çok kripto para artışa geçti. Açıklamadan bu yana gerçekleşen toplam piyasa hacmi ise 320 Milyar dolar.

Bitcoin geçtiğimiz hafta düzeltme sürecine girmiş ve 11 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Donald Trump’un açıklaması ile birlikte gerileme durmuş, hatta piyasalarda yükseliş hakim olmuştu. Bitcoin 24 saat içinde yüzde 0.21 artış yaşayarak toplam piyasa hacminin yüzde 65.1’ini tamamladı. Bitcoin’in şu anki piyasa hacmi tam 208 Milyar 76 milyon dolar.

Trump’ın açıklamasının ardından tek yükselen para birimi Bitcoin olmadı. Ayrıca toplam piyasa hacmi 319 Milyar 430 milyon dolara yükseldi. Bitcoin’i takip eden Ethereum, Litecoin, ripple gibi coinlerin değerinde de artış meydana geldi. Bu gelişmeler doğrultusunda değer kaybeden tek coin birimi ise yüzde 0.59’luk bir düşüş ileBitcoinSV oldu.