Pimi Çekilmiş Bomba Tether USDT

Tether ve kripto para borsası Bitfinex, yüksek mahkemede,850 milyon dolarlık müşteri ve kurumsal fonun kaybından dolayı yüksek mahkemede yargılanmaya devam ediyor.

Bitfinex, 850 milyon dolar kaybettiği iddia edilen ve daha sonra olayın üstünü sessizce kapatmak için kardeş kuruluşu Tether’den fon kullanmaya sebebiyle suçlanıyor. Dava, New York başsavcısı Letitia James’in, Tether’ın “yeterli likidite içermediğinden” şüphelenerek Bitfinex ve Tether ile ilişkili birkaç şirketi araştırmaya başladığı 2018’e dayanıyor.

2018’da Tether’in ana şirketi BitFinex’e mahkemeyle gündeme geldi. Şirket, mahkemeyi kabul etti ve gerekli belgeleri sağladı, ardından soruşturma sanıkların bilgilerinin gizlendiği iddiasını ortaya kondu.

Tether’in yakın tarihli şüpheli faaliyetleri Başsavcıyı alarma geçirdi ve Bitfinex’in ciddi mali sıkıntı içinde olduğunu; USDT stablecoin’lerinin tamamen desteklenmediğini ileri sürdü. 24 Nisan’da Başsavcı’nın talebine yanıt olarak Yüksek Mahkeme, Bitfinex’e Tether tarafından tutulan ABD doları rezervleri ile ilgili herhangi bir iddiada bulunmaktan vazgeçmesini emretti.

Mayıs 2019’da iFinex, soruşturmayı reddetmek için bir dava açtı ve yetkililerin konu ve kişisel yargı yetkisi olmadığını belirtti. Şirket, New York’ta bulunmadıkları ve eyalette hizmet vermedikleri için NY makamlarına karşı sorumlu olmamaları gerektiğini savundu. Yine de, Yüksek Mahkeme iFinex’in bu talebini reddetti ve iFinex bu kararı daha sonra temyiz etti.

Tether Krizi Devam Ediyor

Sonuç olarak mahkeme, Tether’in temyiz talebini reddetti ve Başsavcı’nın dava hakkındaki yargı yetkisini doğruladı. Mahkemede, “New York sakinlerini korumaya yönelik yasal yetkisini sınırlama girişimleri uygun şekilde reddedildi,” ifadeleri kullanıldı.

Tether Davasının henüz sonladırılmadığını ve yargılamanın devam ettiğini hatırlarız.

Şu anda, Bitfinex’in yasal olarak karşı çıkabileceği hiçbir şey kalmadı. Şirket ciddi suçlamalarla karşı karşıya ve Başsavcı tarafından talep edilen belgeleri sunmak dışında bir seçeneği yok.

Tether Tehlikesi Geçmedi

Dava süreçlerinin Tether’i olumsuz etkilediği herkes tarafından biliniyor. Geçen yılki dava sürecine %10 değer kaybeden Tether için tehlike geçmiş değil. Suçlamalardan çıkacak olumsuz yargı sonuçu durumunda Tether’in piyasa değerinin fazlasıyla zarar göreceği, ve sıfırlanma riskiyle karşı karşıya kalma tehlikesi devam etmektedir.