Sahte ETF Haberi XRP Fiyatını Dalgaladırdı!

ETF başvurusu haberinin sahte olduğu ortaya çıkınca, XRP’nin fiyatındaki yükseliş kısa sürede son buldu.

BlackRock’un XRP borsa yatırım fonu oluşturduğunu iddia eden bir haber yayımlandı ve bu haber XRP’nin fiyatında %12’lik bir artışa sebep oldu. Ancak başvurunun sahte olduğu anlaşılınca XRP’nin değeri hızla düşüşe geçti.

Haber, Twitter’daki X (Twitter) kullanıcıları arasında heyecan yarattı. BlackRock’un “iShares XRP Trust” adlı borsa yatırım fonu için başvuru yaptığına dair haberin yayınlanmasının ardından fiyatlar sadece bir saat içinde değişti.

XRP’nin değeri, başvuru haberinin duyurulmasından sonraki 30 dakika içinde %12 artarak 0,73 dolara yükseldi. Ancak Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, BlackRock ile yapılan bir görüşmeye dayandığı iddia edilen haberin sahte olduğunu doğrulayınca XRP’nin fiyatında büyük bir düşüş yaşandı. Balchunas, kötü niyetli bir kişinin BlackRock CEO’su Daniel Schwieger’i taklit ederek Delaware şirketler listesi web sitesinde XRP ETF’sini listelemiş olabileceğini belirtti.

Bitcoin Magazine analisti Dylan LeClair, haberin ilk ortaya çıkan isimlerinden biriydi. Balchunas ve The Block da başlangıçta paylaştıkları listeden sonradan geri adım atarak içeriği sildi. BlackRock ise 9 Kasım tarihinde spot Ether ETF başvurusu yaparak, ETF hedeflerinin sadece Bitcoin ile sınırlı olmadığını göstermişti.

Seyffart, Nasdaq tarafından Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na resmi olarak sunulan 19b-4 başvurusuyla spot Ether ETF’nin gerçek olduğunu tekrar vurguladı.

XRP'nin Sahte ETF Haberi Sonrası Vadeli İşlemlerde Hasar Büyük Oldu |  Paratic