ABD’nin Önemli Borsaları Değer Kaybı Yaşadı

ABD menkul kıymet piyasasının son zamanlarda ciddi oranlarda değer kaybettiği bilinmektedir. Paylaşılan verilerin, ayı trendine işaret ettiği görülmektedir. Buna karşın kripto para piyasası ise 23 Aralık Pazar günü küçük bir artışla piyasayı kapattı. 21 Aralık tarihinde ABD ile Çin arasında olan ticaret savaşına yönelik Beyaz Saraydan açıklama yapıldı. Açıklama yapan Pete Navarro’ya göre Çin ile olan savaş yakın bir zamanda sona ermeyecek. Bununla birlikte Çin ile yapılan ekonomi görüşmelerinde kayda değer bir sonuç elde edilemediğini ifade etti. Navarro’ya göre görüşmelerden olumlu sonuç alınamamasının sorumlusu ekonomik sorunları dikkate almayan Pekin yönetimidir.

ABD’de önemli borsaları arasında yer alan Nasdaq, haftayı % 8,4’lik bir düşüşle kapattı. ABD’deki değerli 500 şirketi ifade ediyor olan S&P 500 listesi ise % 7,1 oranında değer kaybı yaşadı. Diğer önemli borsa birimi olan Dow Jones ise son haftayı % 6,9’lük bir gerileme ile sonlandırdı.

Bu sonuçlara bakılınca Nasdaq ve Dow borsaları 2008 senesinden sonra gösterdiği en kötü tablodur. ABD piyasalarının ileride de düzeltme herhangi bir hareket yapacağa benzemiyor.

Kripto Paranın Seyri

Başkan Donald Trump’ın devlet faaliyetlerini askıya alıp, sınıra inşa edilmesi düşünülen duvar konusunda yaşanan tartışmalar piyasayı tedirgin ediyor. Kripto para piyasasında lider olan Bitcoin’den haberler iyi. Kripto para 7 gün boyunca düzeltme kaydetti.