Bitcoin Devi Bitmain Çin Piyasasına Yatırıma Hazırlanıyor

Çin kripto para piyasasına hızlı bir giriş yaparak piyasayı elinde tutmak isteyen Bitmain’in Çin’ de 200 bin madencilik cihazı konuşlandırılacağı konusu Coindesk tarafından okuyucularına duyuruldu. Adını vermek istemeyen bir uzmanın yaptığı açıklamayı yayınlayan Coindesk’in verdiği açıklamaya göre Bitmain yaz aylarında Çin’de yer alan ucuz maliyetlerden yararlanmak istiyor.

Hidroelektrik enerjisinden yararlanmak için bu ülkeye 200 bin dolarlık yatırım yapmayı planlayan Bitmain’in alacağı cihazların maliyetinin ise 80 ile 100 milyon dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Çalışmalara başlamış olan Bitmain yerel maden işletmeleri ile görüşmeler yapmakta ve onların kendi cihazlarını kullanma koşunda ikna etme çabasında.

Bitmain’in yapacağı bu atılım ile birlikte kripto para piyasasında bir toparlanma olması beklenmekte. Çin’de ki madenciler de bu gelişmeden memnunlar ve yaz aylarının gelmesini beklemekteler. Bu yatırımlar ile Çin’de sıkıntı da olan madencilik sektörünün de hareketlenmesi beklenmekte. Çin’de yatırım yapmaya hazırlanan Bitmain bundan önce de Hollanda’da ki faaliyetlerini azaltmıştı. Bunun nedeni olarak ise maliyetin düşürülmesi olduğu şirket tarafından açıklanmıştı.